Art Basel 2024 Başladı

09 Haziran 2024

Fuar, 13-16 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor.

İsviçre’nin Basel bölgesinde düzenlenen Art Basel 2024, 13-16 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor. Bu yılki fuar, dünyanın dört bir yanından önde gelen galerileri ve yükselen sanatçıları bir araya getirerek çeşitli sektörlerde çok çeşitli çağdaş sanat eserlerine yer veriyor.

Fuarın ana sektörü olan Galleries, resim, heykel, enstalasyon, fotoğraf, video ve dijital sanat gibi çeşitli medyumlardan eserlerle 245 galeriyi ağırlıyor. Feature sektörü ise 16 küratörlü sunumla sanat tarihi projelerine odaklanıyor. Öne çıkan sunumlar arasında Galerie Mueller'in Jean Tinguely retrospektifi ve OH Gallery'nin Senegalli sanatçı Viyé Diba'nın eserleri bulunuyor.

Statements sektörü ise, 18 solo sunumla yükselen sanatçıları öne çıkarıyor. Bu sektörde Angolalı Sandra Poulson'un “Safe to Visit” adlı eseri ve Norveç-Sudanlı Ahmed Umar'ın heykel çalışmaları dikkat çekiyor. Statements sektörü Baloise Sanat Ödülü'ne de ev sahipliği yapıyor.

Unlimited sektörü, büyük ölçekli enstalasyonlar ve performanslar sunarak ziyaretçileri sanat eserleriyle daha derinlemesine etkileşime davet ediyor. Ayrıca, Unlimited People's Pick girişimi, ziyaretçilerin en sevdikleri eseri oylamalarına olanak tanıyacak.

Öte yandan, Parcours sektörü, Stefanie Hessler'in küratörlüğünde Clarastrasse boyunca mekâna özgü enstalasyonlara yer verecek. Bu yılın teması ticaret, küreselleşme ve ekoloji.

Merian, Petrit Halilaj'ın dış cephe sanatıyla sanatsal etkinlikler için sürekli bir mekan olarak hizmet vererek farklı kültürel figürler tarafından küratörlüğü yapılan akşam programlarına ev sahipliği yapıyor.

Bunların yanı sıra, 20. yılını kutlayan Conversations programı, Berlin’li sanat eleştirmeni Kimberly Bradley'in küratörlüğünde güncel kültürel meseleler üzerine halka açık paneller sunuyor.

Hafta boyunca Basel'in önde gelen müzeleri ve kültür kurumları eş zamanlı sergilere de ev sahipliği yapıyor olacak. Fondation Beyeler'de “The Summer Show”, Kunstmuseum Basel'de “Dan Flavin: Dedications in Light” ve Kunsthalle Basel ile Kunsthaus Baselland'da çeşitli sergiler öne çıkacak.

Art Basel 2024, çağdaş sanatın canlı ve dinamik bir kutlaması olacak ve dünyanın en ünlü ve yükselen sanatçılarının katkılarıyla zengin bir program sunmayı vaat ediyor.


Görseller: Art Basel