Art Basel ‘Basel’ 2018

22 Haziran 2018

Messe Basel’de aynı çatı altında toplanan 35 ülkeden 300’e yakın galerinin en çok konuşulan sanatçıları, en çok konuşulan işleri ve satışları nelerdi?

"Bu yılın yıldız ismi, New York’ta geçtiğimiz ay bir müzayedede, 16.6 milyon dolara satılarak rekor kıran Joan Mitchell oldu."

Dünyanın en büyük sanat etkinliği ve fuarı olarak kabul edilen ve 1970’den beri devam eden Art Basel ‘Basel’, sanat koleksiyonerlerine ve sanatçılara kapılarını 14 Haziran’da açmıştı. İlişkili etkinlikleri tüm kente yayılan Art Basel, 17 Haziran’a kadar sürdü. Fuara 35 ülkeden 300’e yakın galeri katılarak koleksiyonlarındaki yapıtları sergiledi. Art Basel’de bu yıl ve geçen yıl olduğu gibi Türkiye’den sanat galerisi yer almamasına rağmen, Liste ve Volta 14 gibi alternatif sergi alanlarında Türkiye’den de sanat galerilerini yer aldı.

Alina Szapocznikow

Joan Mitchell

Geçtiğimiz yıl ziyaretçi sayısı 100 bini bulan ve bu yıl sayının arttığı gözlenen Art Basel’in “sınırsız sanat” (unlimited) adı verilen bölümünde yer alan yapıtlar, bu yılın sanatçıları işleri arasında sıklıkla gördüğümüz inşaat malzemeleri ile yapılmıştı. Ancak bu yılın yıldız ismi, New York’ta geçtiğimiz ay bir müzayedede, 16.6 milyon dolara satılarak rekor kıran Joan Mitchell oldu. Galeriler bölümünde en az yarım düzine tablosu bulunan sanatçının “Sunflower” serisinden 1969 imzalı “Kompozisyon” tablosu, Hauser & Wirth’den yine 14 milyon dolara satıldı. Polonyalı sanatçı Alina Szapocznikow’un göğüs şeklindeki lambası 950 bin dolara satıldı.

Bruce Nauman

Sadece bir fuar alanı ile sınırlı kalmayıp tüm kentte, gece ve gündüz devam eden bir etkinlik olarak gerçekleşen fuar kadar ilgi gören bir başka etkinlikse Kunstmuseum Basel’de devam eden ve Ekim ayında New York MoMA’da retrospektifi gerçekleşecek olan Bruce Nauman sergisiydi.