Art Basel Günlerine Özel Miami Rehberi

02 Aralık 2018

Art Basel’in beyaz duvarlarının ötesinde, Miami'nin dört bir yanını dolduran sergi ve etkinliklere göz atıyoruz.

"Faena Art'ın düzenlediği multidisipliner festival, Miami'nin dünyanın dört bir yanından gelen turistleri, göçmenleri ve mültecileri ağırlayan liman kenti rolüne odaklanıyor."

Art Basel Miami Beach, 6-9 Aralık Aralık tarihleri arasında sanat dünyası, tatilciler ve biraz da Hollywood ışıltısı arasında yerini alıyor. Fuara gösterilen yoğun ilgiyi fırsat bilen Miami sanat organizasyonları ise, Art Basel’in beyaz duvarlarının ötesinde, Miami'nin dört bir yanını dikkate değer sergi ve etkinliklerle dolduracak. Art Basel gezinizi bir sanat şölenine dönüştürecek bu sergilere göz atıyoruz.

Art Basel Miami Beach
6-9 Aralık
Miami Beach Convention Center, 1901 Convention Center Drive

Untitled Maquette, 2018, Larry Bell. Fotoğraf: Jeff McLane. Hauser & Wirth ve sanatçının izniyle.

Dünyanın önde gelen galerilerinden 200’den fazlası fuarın 17. edisyonu için bir araya gelecek. Fuar, bu yıl da sanatçıların stüdyosundan yeni çıkan, daha önce hiç görülmemiş eserlere odaklanarak etkin bir nokta olmayı vadediyor. Fuarın öne çıkanları arasında Pace Gallery'nin Batı kıyısı sanatçılarına adanmış ‘Light and Space’ ve ‘Finish Fetish’ sunumu yer alırken, Hauser & Wirth, Larry Bell'in nadir bulunan tablo ve heykellerinin fuar sunumunu sanatçının ICA Miami'deki ilk kapsamlı Amerika müzesi sergisine denk getiriyor.

Design Miami
5-9 Aralık
Meridian Avenue ve 19. Street, Miami Beach

Art Basel Miami Beach’e kısa bir yürüme mesafesi uzaklıkta yer alan Design Miami’de çok sayıda aktivite bulabilirsiniz. Fuarın 14. edisyonunda, Friedman Benda, standını bir Japon bahçesine dönüştürüyor; Galerie Patrick Sequin, 1944'ten kalan Jean Prouvé’un prefabrik evini (görselde) sunuyor ve Kasmin, siyah beyaz bir zeminin kontrastıyla Mattia Bonetti'nin çalışmalarını vurguluyor.
www.designmiami.com

Art Miami
5-9 Aralık
Art Miami Pavilion, One Herald Plaza

Miami'nin merkezinde gerçekleşecek olan Art Miami'nin 29’uncusu, diğer uluslararası katılımcılar arasında Hollis Taggart Galerileri, 313 Art Project, Maddox Galerisi ve Avant Galerisi'nden sunumlar sergileyecek. Bu yılki fuarda yer alan özel etkinlikler arasında New York Sanat Akademisi'nin MFA programının mezunları, kar amacı gütmeyen kuruluş Unleashed'in etkileşimli artırılmış gerçeklik deneyimi ve Art Miami ile Gallery Wendi Morris arasındaki işbirliğinden gösterimler yer alıyor. Art Miami’de gelişen ve orta kariyer sanatına yönelik eserleri bulmak mümkün.
https://www.artmiami.com/

Pantone Pantry

6-8 Aralık
1545 Collins Avenue, Miami Beach

Pantone, Royal Palm South Beach Miami Resort'ta lansmana renk katacak bir pop-up yaratmak üzere bağımsız otel grubu Tribute Portfolio ile işbirliği yaptı. Kurulum, gelecek yıllarda Savannah ve Rotterdam'daki Tribute mülklerine gidecek ve her Pantone Pantry, sanatçılarla işbirliği yapılarak, ev sahibi şehri yansıtacak şekilde özelleştirilecek.
www.royalpalmsouthbeach.com, www.pantone.com

Nautilus, a Sixty Hotel
3-9 Aralık
1825 Collins Avenue, Miami Beach

Bu yıl Nautilus için kreatif direktör Jason Pomeranc tarafından yönetilen Sixty Hotel, hafta boyunca geçici sanat enstalasyonları, sergiler ve etkinlikler düzenleyecek. Louise Bonnet’in havuzun alt kısmında sergilenecek The Cyclops’ıyla (görselde) dalış yapabilir, ya da David Salle’nin Cabana Club’ın üzerindeki tenteyi devralmasıyla güneşten korunabilirsiniz. Vik Muniz, Suzy Kellems Dominik ve Kenny Schachter otelde sergilenecek diğer isimleren.
www.sixtyhotels.com

Anónimo
5 Aralık
Faena Forum, 3300-3398 Collins Avenue

Lot 25, 2017, Tuval üzerine yağlı boya. Anónimo’nun izniyle.

Çağdaş sanat sergisi ve müzayede Anónimo, beşinci edisyonu için Faena Forum'a gelerek, sosyal ve kültürel konuları destekliyor. Meksika ve Latin Amerika bölgesinden yetenekler için bir platform olan Anónimo, 5 Aralık'taki satışa kadar eserlerin arkasındaki sanatçı bilgilerini saklayacak. Bu oyunun amacı, sanatçı ve eser bilgilerinin oluşturduğu yanlılığı ortadan kaldırarak koleksiyonerler için yeni bir deneyim yaratmak ve sanatçıların alternatif bir ışık altında görülmelerini sağlamak.
www.anonimocolectivo.com

Prada Mode
4-6 Aralık
Sadece davetiye ile; Freehand Miami, 2727 Indian Creek Drive

İlki gerçekleşecek olan Prada Mode’da sanatçı Theaster Gates'in mekana özel enstalasyonunun yanı sıra National YoungArt Foundation ve Document Journal tarafından düzenlenen etkinlikler olacak. Konuklar, üç günlük bir sanat, müzik, yemek, sohbet ve gece yarısı festivalleri için Freehand Miami otelde buluşacak. Art Basel Miami öncesinde Prada Mode üyeleri, kulübün mevcut ve gelecekteki güncel iterasyonları için kimlik ve özel davetiye alacaklar.

Tomás Saraceno
5-9 Aralık
Collins Park, 2100 Collins Ave

Tomás Saraceno’nun yeni sanat eseri Albedo, Collins Park'ın karşısındaki okyanusa bakan kumsalda yer alacak. Audemars Piguet, Berlinli sanatçının fikrini, büyük ölçekli geçici mekana göre düzenlenmiş 40 küsur yansımalı şemsiyeden oluşturarak hayata geçirdi. Deneysel güneş saati, yukarıdan bakıldığında çarpıcı geometrik bir takımyıldız oluşturmakta, heykellerin gökyüzüne doğru hareketini ise güneş enerjisi sağlamakta. Albedo, fosil yakıtsız hareketle “atmosfer ile etik bir işbirliği” gerçekleştirmeye yönelik uzun vadeli bir küresel araştırmadan yola çıkıyor.
www.studiotomassaraceno.org, www.audemarspiguet.com

Pérez Art Museum Miami
1103 Biscayne Boulevard

...a wailing black horse... for those who bear/bare witness (detay), 2018, Ebony G Patterson. Monique Meloche Gallery ve sanatçının izniyle.

PAMM, 35. yıldönümünü etkinlikler, sergiler ve programlarla dolu bir dizi etkinlikle kutluyor. Müzenin küratöryel kadrosu, Anish Kapoor, Robert Rauschenberg, Frank Stella ve Lorna Simspson'un parçaları, 2.500'den fazla sanat eserinin izini sürecek sergi için bir araya getiriyor. Diğer sergiler arasında Christo’nun “Surrounded Islands” belgesel sergisi; Ebony G Patterson’un sürükleyici "gece bahçesi" enstalasyonu bulunuyor.
www.pamm.org

Faena Festival
3-9 Aralık
Faena Bölgesi, Çeşitli Mekanlar, Miami Beach

A Logo for America, 2014, Alfredo Jaar. Galerie Lelong & Co ve sanatçının izniyle.

Faena Art'ın düzenlediği multidisipliner festival, Miami'nin dünyanın dört bir yanından gelen turistleri, göçmenleri ve mültecileri ağırlayan liman kenti rolüne odaklanıyor. ABD'nin bir “yer, kavram ve mit” olarak keşfi olan Alfredo Jaar'ın 1987 tarihli ‘A Logo for America’ çalışması, festivalin çıkış noktası olarak dikkat çekiyor. Jaar’ın eseri, festival boyunca her gün Miami Beach'in tüm sahil şeridini gezecek bir tekneye monte edilen LED jumbotron üzerinde gösterilecek. This Is Not America, aynı zamanda Derrick Adams ve Tavares Strachan’ın Miami Beach'teki Faena Bölgesi'ne yayılmış yeni iş birliklerini de içeriyor.
www.faenaart.org

(RED) Auction
1-7 Aralık; 191 NE 40th Street, Miami

Indigo, Marilyn Minter

50'den fazla eser iyi bir amaç için bir araya geliyor. Sanatçı Theaster Gates ve yıldız mimar David Adjaye, AIDS ile mücadeleyi desteklemek için üçüncü (RED) Müzayedesi'nin küratörlüğünü yapmak üzere müzisyen ve aktivist Bono ile işbirliği yaptı. Sotheby’s 5 Aralık akşamı Miami Design District’teki Moore Building’de, Gagosian’ın sergilediği canlı bir müzayede gerçekleştirecek. Keen koleksiyoncuları, Yinka Shonibare, Zaha Hadid, Marc Quinn, Sean Scully, Jony Ive ve Marc Newson gibi ünlülerden büyük eserler alma şansına sahip olacaklar. Sotheby’s ayrıca 12 Kasım - 7 Aralık tarihleri arasında bir çevrimiçi açık artırma da gerçekleştirilecek.
www.gagosian.com, www.sothebys.com, www.red.org

Gagosian and Jeffery Deitch
5-9 Aralık
191 NE 40th Street, Miami

Camouflage, 1986, Andy Warhol. © 2018 The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc / Artists Rights Society (ARS), New York. Fotoğraf: Sebastiano Pellion di Persano. Gagosian’ın izniyle.

Gagosian ve Jeffrey Deitch, dördüncü iş birlikleriyle Miami'nin tasarım bölgesindeki tarihi Moore Binası’nda “Pop Minimalism Minimalist Pop” ile yeniden ortaya çıkıyor. Sergi, her ikisi de soyut dışavurumculuğa karşı ortaya çıkan 1960'ların iki büyük Amerikan sanat akımı pop sanat ve minimalizmin kesişimini araştırıyor. Sergi, Andy Warhol’un Campbell çorba kutularının ve Dan Flavin’in floresan tüplerindeki hazır yemeklerin karşılıklı kullanımı gibi ortak yaklaşımlara dikkat çekiyor.
www.gagosian.com, www.deitch.com

The Bass’da ‘Ferngully’ sergisi

5 Aralık 2018 – 21 Nisan 2019
2100 Collins Avenue, Miami

Bass, Paola Pivi'nin tüy kaplı kutup ayıları, Haas Brothers'ın ilk solo sergisi ve Aaron Curry'nin yeni çalışmaları olmak üzere üç solo sergiye ev sahipliği yapacak. Nikolai ve Simon Haas’ın “Ferngully” adlı sergisi, 1992 yapımı aynı isimli animasyon filmin çağrıştırdığı orman benzeri bir çevre oluşturacak. Dokuma sandıklar ve bakır yapraklarla tamamlanan bu sergi için bir dizi fiber optik palmiye ağacı lambası üretildi.
www.thebass.org

Choco Tower
4-9 Aralık
The Art Miami Pavilion, One Miami Herald Plaza, NE 14th Street, Downtown Miami

Boyalı alüminyumdan yapılmış 6 adet devasa çikolatadan oluşan Peter Anton'un on metre yüksekliğindeki heykeli Choco Tower, Galerie von Braunbehrens tarafından sunuluyor. Sanatçı, “Choco Tower, dokuları keşfetmemin ve hem geçmiş hem de günümüzdeki gıdaların insan hayatındaki önemini ve cazibesinin canlı renklerle kutlanması” diyor.
www.artmiami.comwww.peteranton.comwww.galerie-braunbehrens.de