Art Brussels 50 Yaşında!

21 Nisan 2018

19- 22 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşen Art Brussels, yine sanatı kutlamak ve unutulmuş olanı tekrardan keşfetmek misyonuyla izleyicilerini ağırlıyor.

"Bu yıl Art Brussels'de yer alan "Keşif" bölümünde, 33 sanatçının 2015 - 2018 yılları arasında ürettikleri işler sergileniyor."

Art Brussels, Avrupa’nın en eski ikinci çağdaş sanat fuarı olarak bu yıl 50'nci yıldönümünü kutlamakta. Genç ve gelecek vaat eden sanatçıları takip etmek isteyenler için Art Brussels, Avrupada’ki en iyi sanat fuarlarından biri denebilir. Ve zaten fuar direktörü Anne Vierstraete'ye göre Art Brussels’in bu kadar uzun soluklu olabilmesinin sebebi, kentin genç sanat sahnesini destekleyen koleksiyonerlerin büyük etkisi. Fuara katılan ziyaretçi koleksiyonerler, diğer fuarlarla karşılaştırıldığında risk alarak genç sanatçılara yatırım yapma oranında en yüksek olanı.

Köklü çağdaş sanat fuarında yerli galeri sahnemizden Öktem & AykutCan Altay ve Sinan Logie’nin eserleri ile yer almakta.

Bu yıl Art Brussels'de yer alan "Keşif" bölümünde, 33 sanatçının 2015 - 2018 yılları arasında ürettikleri işler sergileniyor. Öne çıkanlar arasında ise Off White'ın arkasındaki tasarımcı Virgil Abloh gibi isimleri bulmak mümkün.

2016 yılında Art Brussels, Katerina Gregos’un kürate ettiği ‘Yeniden Keşif’ bölümü ile eski popüleritesini yitirmiş sanatçılara da yer vermeye başladı. Bölüm, Marcel Duchamp’ın 1917 ve 1987 arasında ürettiği eserler de dahil olmak üzere sıkı bir koleksiyona sahip. Bu sene seçkide Belçikalı sanatçı Jacques Verduyn’un insan boyutundaki modelleri dahil dört projeye yer veriliyor.

Elena Sorokina tarafından kürate edilen 2018 artistik projesi ‘Mystic Properties’ kısmında HISK (High Institute for Fine Arts) mezunlarının işleri yer buluyor.

Performansa odaklanan 22 solo sunumun gerçekleştirileceği ‘Flaying Solo’ bölümünde ise Hong Kong’lu performans sanatçısı ‘Kurbağa Kral’ - Kwok Mang Ho - ziyaretçilerin isimlerini ya da mesajlarını imzası olan font ile boyayacak ve Alice Anderson dört gün sürecek bir performansa hayat verecek.

Fuardan beklentisi sadece görsellik olmayanlar için ise Sepertine Gallery artistik direktörü Hans Ulrich Obrist ve Stedelijk Museum eski direktörü Beatrix Ruf gibi sanat dünyasının yol çizen isimleri ile söyleşiler olacak.