Art Deco İlhamlı Özel Jet Tasarımı

05 Haziran 2023

Eşsiz bir iç mekan sunan bu jet modelinde detaylı güneş ışını desenleri, siyah-altın mermer banyo duvarları ve el yapımı gümüş antika aynalar bulunuyor.

Airbus Corporate Jets'e ait ACJ319neo özel modelin sahibinin 1920'lerin Art Deco dönemine olan tutkusu oldukça etkileyici. Jetin tasarımı, ince ama güçlü bir etki yaratmak için Art Deco dönemine ait birçok motifin kullanıldığı iç mekanda öne çıkıyor. Jet Aviation Basel, müşterinin iç mimarı Colin Radcliffe ile işbirliği yaparak jetin tasarım ve montajını gerçekleştirdi ve detayları çağdaş bir beceriyle uyguladı. İç mekanda, bej ve altın renkli döşeme ve yüzeylerle koyu renkli ahşaplar ve fayansların kullanıldığı duvarlarda tek renkli bir palet oluşturulmuş, böylece güzel bir kontrast elde edilmiştir. El yapımı ve yapıştırılan her motif, bu tasarıma canlılık katarak jete adeta bir yaşanmışlık hissi veriyor.


Jet Aviation'in sorumlu başkan yardımcısı Christoph Fondalinski, "Oluşturduğumuz her iç mekan, İsviçre'nin Basel şehrindeki ekibimiz tarafından özel olarak yapılmış ve el işçiliğiyle hazırlanmıştır" dedi. "Bu özel tasarım, kabin boyunca inanılmaz derecede karmaşık detaylara sahipti." Ekip, ana sosyal alanda kullanılan açık gözenekli ceviz kaplama ve özel olarak boyanmış ombre halılarla, alanın lüks bir görünüm kazanmasını sağlamıştır. Fondalinksi, tasarımın mühendislikle birleşerek ses ve ağırlık dengesini optimize ettiğini de ekledi.

Jet Aviation tasarım stüdyosunun yöneticisi Grischa Schmidt, her bir öğenin genel iç görünümüne sağlayabileceği katkıları dikkate alarak seçildiğini belirtti. Yemek masasındaki detaylı işlemeler, kaplanmamış pirinç ayrıntıları ve el yapımı gümüş antika aynalar, tasarıma zarafet katıp Art Deco atmosferine katkıda bulunacak şekilde özenle tasarlanmış.