Arter’in “OyunBu” Sergisi Ziyarete Açıldı

21 Şubat 2022

Küratörlüğünü Emre Baykal’ın üstlendiği “OyunBu” sergisi Arter’de ziyaretçileriyle buluşuyor. Sanatın oyun kurucu niteliklerini, oyun bozucu yanlarıyla birlikte ele alan sergi, 9 Nisan 2023 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Arter’in 2022’deki ilk sergisi “OyunBu”, Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtlarla çocukluk ve oyun kavramlarını bir araya getiriyor. Rekabet, gerilim, şans, taklit, ritüel, sihir, esrime ve haz gibi kavramları incelerken hem yetişkinler hem de çocuklar için kazananı olmayan ya da herkesin kazandığı bir oyun alanı açan sergi, farklı düşünme, yorumlama ve üretim süreçlerinden besleniyor.


Sergide yer alan kimi yapıtlar doğrudan oyunun kendisini ve araçlarını sanat bağlamına taşırken, sıra dışı form ve boyutlar, beklenmedik buluşmalar ve şaşırtıcı ilişkilenme biçimleriyle oyunun kuralını bozup yeni anlamlar, öneriler ve sorulara aracılık ediyor.


Birçok sanatçının işlerini bir araya getiren sergi, oyunun özgürleştiriciliğini, gerçekliği askıya alıp yeniden kurgulayışındaki kural tanımazlığını, gündelik olanın dışına taşma ve tamamen kendine ait bir düzen ve anlam üretme şekillerini, sanat yapıtları ve bu yapıtların sunduğu deneyimler bağlamında araştırmayı hedefliyor.

Arter’in birinci ve ikinci katlarına yayılarak ziyaretçilerini yetişkinlik ile çocukluk arasında kurduğu köprüyle, sanatla buluşan bir oyun alanına davet eden “OyunBu”, 9 Nisan 2023 tarihine kadar ziyarete açık olacak.