Artırılmış gerçeklik Serpentine Galleries'de

20 Temmuz 2019

Londra Hyde Park’taki Serpentine Galleries’de ilk artırılmış gerçeklik destekli teknolojik sergi açıldı.


Danimarka asıllı New Yorklu sanatçı Jakob Kudsk Steensen, Londra'ya özgü beş canlı türünü ele alan bir artırılmış gerçeklik projesi geliştirdi. Çınar ağacı, yarasa, muhabbet kuşu, sazlık ve kızböceği. Mobil telefon ve tabletlere indirilebilen görsel ve işitsel bir eser olan 'The Deep Listener' (Derin Dinleyici) Kensington Gardens ve Hyde Park'ta geçen ekolojik bir geziyi konu ediniyor.

Her yıl farklı bir mimarın farklı bir yapı tasarladığı Serpentine Galleries, bu yıl bu öncü çalışmayı Google Kültür & Sanat ve David Adjaye işbirliği ile gerçekleştirmiş. Hayali şehir ortamlarının yanı sıra inşa edilmiş çevrenin üzerinde deneyimlenebilecek artırılmış gerçeklik projeleri arasından seçilen yerleştirme, merkezine erken bir biyo-mimari formu olarak farzedilen çınar ağacını alıyor.


Oldukça yüksek miktarda çevre kirliliğine dayanabilen ağacın kabuğu kirlilik yaratan molekülleri içine çekerek ağacı koruyor ve havayı da temizliyor. Kabuk, partikül ve kirliliğin bir arşivi olarak izleyicilerin bedenlerini parkta yaşayan diğer dört türe de bağlayan bir öğe haline geliyor.

Diğer türlerin ses ve görüntü kayıtları, Hyde Park ve Kensington Gardens'dan alınmış. Video oyunları, bilgisayarda geliştirilen görüntüler ve filmin birleştiği farklı yöntemlerle bir araya getirilen bu görsel – işitsel arşiv, teknolojiyi dikkat dağıtma yerine odaklanma için kullanan bir 'slow media' örneği oluşturuyor.

Daha önce işleri MAXXI Roma, Frieze Londra, Trondheim Sanat ve Teknoloji Bienali gibi prestijli etkinlik ve kurumlarda gösterilen Kudsk Steensen, farklı sanat ve bilim kurumları ile işbirliği halinde. Çıktığı keşif gezilerinden organik materyal toplayan sanatçı, bu materyali  üç boyutlu tarayıcılar, uydu verileri ve bilgisayar oyunu yazılımları yardımıyla dijital hale getiriyor. Etnograflar, biyologlarla diyaloğun yanı sıra ekoloji konulu bilim-kurgu janrıyla ilgileniyor ve radikal ekolojik senaryolar yaratıyor.