Atins Rehberi

27 Ocak 2019

Brezilya'nın Kuzeydoğu kıyısında gizli tropik bir cennet olan Atins’i keşfedin.

"Bir zamanlar küçük bir balıkçı köyü olan Atins’in turizmi, artık halkın ana geçim kaynağı haline gelmesiyle çok uzak olmayan bir gelecekte popüler olacak gibi görünüyor, fakat hala asfalt caddeleri ya da sokak tabelaları olmayacak kadar küçük, ve inekler, kümes hayvanları ve yaban köpekleri dahil hayvanların serbestçe dolaştığını görebilirsiniz."

Öncelikle belirtelim, tanıtacağımız yere gitmenin kolay ya da hızlı bir yolu yok, fakat zaman yatırdığına kesinlikle değecek. İlk São Paulo'ya varıp ardından São Luis'e ulaşarak oradan da Barreirinhas'a vardıktan sonra üç saatlik bir araba yolculuğunun ardından Preguiças nehrinde yapacağınız bir saatlik büyülü bir feribot yolculuğu ile Atins'e ulaşacaksınız. Yine de bu, gizli kalmış cenneti daha da çekici hale getiriyor.

Vila Guará'daki sörf okulu.  Fotoğraf: Eudes Santana / Vila Guará

Atins, büyümekte olan, oldukça küçük bir kasaba. “Se Vende” (satılık) işaretlerini bir çok evde görebilirsiniz. Bir zamanlar küçük bir balıkçı köyü olan Atins’in turizmi, artık halkın ana geçim kaynağı haline gelmesiyle çok uzak olmayan bir gelecekte popüler olacak gibi görünüyor, fakat hala asfalt caddeleri ya da sokak tabelaları olmayacak kadar küçük, ve inekler, kümes hayvanları ve yaban köpekleri dahil hayvanların serbestçe dolaştığını görebilirsiniz. Doğa, kentin ana cazibe unsuru; insanlar özellikle sörf yapmaya ve şubat – Mayıs arasında berrak su lagünlerinin oluştuğu ay dokusundaki kuvars-kum tepelerini görmeye Lençóis Maranhenses Milli Parkı'na geliyorlar. Bu eşsiz ekosistemi yaya olarak, at sırtında ya da arabayla tecrübe etmenin pek çok yolu var.

Lencois Maranhenses Milli Parkı,  Fotoğraf: La Ferme de Georges'un izniyle.

Bulunduğunuz süre boyunca dünyadan kopabileceğiniz Atins, özellikle maceracı gezginlerin ilgisini çekiyor. Gün doğumu, gün batımı ve dolunayın altında, bölge ve park boyunca at turları düzenleyen Facundo Menossi, Arjantin'de doğup Atins'i Güney Amerika'yı gezerken keşfetmiş ve bir daha ayrılmamış. La Ferme’nin sahibi Fransalı Pierre Bident Moldeva ve Belçikalı Olivier Verwilghen çifti, ziyaretlerinde Brezilya'ya aşık olup burada bir villa alarak otele dönüştürmüşler. Bakir Atins, görenlerde aynı huzuru ve iyilik hislerini uyandırıyor.

La Ferme de Georges

La Ferme de Georges butik oteli, şu anda Atins'teki en lüks konaklama imkanlarını sunan yer. Mülkiyet içerisinde klimaya ihtiyaç olmadan rüzgârla soğuyabilecek şekilde tasarlanan dokuz adet beyaz dağ evi, bir yüzme havuzu ve Ipa ile Nema adındaki iki Dalmaçyalı bulunuyor. La Ferme ürünlerini restoranında da kullandığı organik bir çiftliğe sahip.

Vila Guará'nın restoranı ve barı,  Fotoğraf: Eudes Santana / Vila Guará'nın izniyle.

Sahil kenarında mükemmel bir konuma sahip olan Vila Guará, lüks bir restoran ve bara sahip olmasının yanında konaklama hizmeti bulunuyor ve burası ayrıca Atins Kiteboarding'in üssü. Yakında açılacak olan Lagoa do Vento ise plaja yaklaşık 30 metre uzaklıktaki yerinde plaj manzaralı konaklama imkanı ve kaliteli yemekler sunacak.

Pizzeria Maresia

Sahile yakın ve popüler mekan Pizzeria Maresia, bir İtalyan tarafından işletiliyor. İsmine rağmen, menüde pizzadan daha fazlası var. Her şey içeride hazırlanmakta ve palmiye ağaçlarının altına yerleştirilmiş masaların bulunduğu tropik bahçede servis edilmekte.

Yerli bir ailenin sahip olduğu bu Céu Aberto restoranında da geleneksel bir Kuzey Doğu Brezilya yemeği olan moqueca’yı deneyebilirsiniz. Canınız ızgara balık ve soğuk bira istediğinde ise ortasında bulunan geleneksel bir plaj kulübesi olan Lar Doce Mar aradığınız yer.

Bar.co,  Fotoğraf: Bar.co'nun izniyle.

Deniz kenarında yer alan bir diğer mekan Bar.co’da, passion fruit ve bazı pembe Brezilya çiçekleri ile yapılmış özel bir caipirinha ile gün batımının keyfini çıkarabilirsiniz. Canto do Atins ise, yerel karidesleri bulabileceğiniz mekan. Restaurante da Sese’deki ananaslı karidesli risotto’yu mutlaka denemeniz gerekiyor. Sahilde yer alan Restaraunte Estresse Zero, müzikleriyle öne çıkıyor.

Fotoğraf: Anaïs Lerouge / Sempre Atins

Sempre Atins, atlar eşliğinde canlı ve manzara eşsiz manzarayı gezebileceğiniz yer. Koruma derneği Instituto Amares, deniz kaplumbağalarını, pembe yunusları ve benzerlerini kurtarıp iyileştirmekte. Balina kemikleri koleksiyonuna ve bölgedeki diğer tehdit altındaki türlerin koleksiyonlarına bakabilirsiniz.

Atins'de bir kilise.  Fotoğraf: La Ferme de Georges'un izniyle.

İnanılmaz derecedeki ince kuvarsoz kumu çok ısınmakta. Sandaletleriniz plaj için yeterli olsa da öğle yemeğine doğru yola çıktığınızda yeterli olmayabilir, bu yüzden espadrillerinizi plaj çantanızda bulundurmanız iyi bir fikir olacaktır. Kasabada hiç para çekme makinesi bulunmadığından ve ulaşım ile diğer birçok şey nakit olarak ödendiğinden yeterli miktarda paranızı önceden hazırlamanızda fayda var.