Auckland Kalesi eski görkemine kavuştu

08 Kasım 2019

Üç yıllık hummalı bir restorasyon çalışmasının ardından kapılarını ziyaretçilere yeniden açan İngiltere’deki Auckland Kalesi gotik mimarinin en önemli örneklerinden birisi.

İngiltere’nin Durham kasabasında bulunan Auckland Kalesi, yapımı 12.yüzyılda dayanan ve İngiltere’nin en önemli gotik yapı örneklerinden birisi. Yıllar içerisinde zamana yenik düşen bu muhteşem yapı, üç yıl süren bir restorasyon çalışmasından sonra ziyarete açıldı.

Auckland Kalesi, 1183 yılında Piskopos Hugh Pudsey tarafından inşa edilen kale yüzyıllar boyunca İngiltere’de güç sahibi olan Durham piskoposlarının evi oldu. Yarı otonom şekilde yönetilen bölgenin güç göstergesi olan Auckland Kalesi, piskoposlar güçlerini kaybettikten sonra kaderine terk edilmişti. 2012 yılında İngiltere Kilisesi’nden yapıyı satın alan milyoner ve hayırsever Jonathan Ruffer, bir fon kurarak 2016 yılında kalenin restorasyonuna yeşil ışık verdi.


2 Kasım’da uluslararası ve yerli turistlerin ziyaretine açılan kale özel tur ile gezilebiliyor. 17 odası ve kendisine ait bir şapeli bulunan Auckland Kalesi’nin her bir köşesi İngiliz tarihine ışık tutuyor. Göz alıcı mimarisinin yanı sıra Auckland Kalesi geniş sanat koleksiyonu ile de dikkat çekiyor. Önümüzdeki zamanda İspanyol sanatına adanmış bir bölüme ev sahipliği yapmaya hazırlanan kale, Auckland piskoposluğunun sanat arşivini de zaman zaman ziyaretçiler ile paylaşacak.


Her ne kadar restorasyonda sona gelinse de Auckland Kalesi’ni bir cazibe merkezi haline getirmeyi hedefleyen Ruffer, ileride kaleye bir Din Müzesi, Francisco de Zurbarán’a adanmış bir eğitim merkezi ve kalenin arazisine bir butik otel açmayı planlıyor.