Audemars Piguet’nin BIG imzalı spiral müzesi açıldı

01 Temmuz 2020

Joux Vadisi’nde yer alan İsviçreli saat markasının müzesi, spiral mimarisi ile saat tasarımı atölyesini ve markanın tarihi koleksiyonunu bir araya getiriyor.

Joux Vadisi’nde yer alan İsviçreli saat markasının müzesi, spiral mimarisi ile saat tasarımı atölyesini ve markanın tarihi koleksiyonunu bir araya getiriyor. Danimarkalı mimarlık ofisi Bjarke Ingels Group (BIG) katıldığı mimarlık yarışması sonucunda, İsviçre’nin batısında yer alan, Jules Louis Audemars ve Edward Auguste Piguet tarafından 1875’te kurulan atölyenin yeni uzantısını tasarlamaya hak kazanmıştı. Saat yönünde dönen spiral formlu bu yeni yapı, çimlerin altından başlayarak göğe doğru yükseliyor ve çatının üstündeki yeşillikle buluşuyor. 


Çatının bitki örtüsü ile kaplı olması hem binanın ısısını kontrol etmekte yardımcı oluyor, hem de yağış durumunda suyun emilmesini sağlıyor. Yerden tavana uzanan geniş camlar binanın dayanağı görevini üstlenerek aynı zamanda İsviçre’nin Jura dağlarının ıssız ormanına panoramik bir bakış açısı sağlıyor. 


Saat biçiminden esinlenilmiş olan bu tasarım, ziyaretçileri, markanın 200 seneye aşkın tarihi beraberinde saat atölyesindeki çalışanları yapım aşamasında görmeye davet ediyor. Böylece ziyaretçiler müzenin girişinden itibaren dönen çizgisel bir hatta ilerledikçe hem Audemars Piguet’nin zengin tarihine derin bir yolculuğa çıkıyor hem de gelecek olan en yeni modellerin yapımını birebir gözlemleyebiliyor. 


Saatin dönen yelkovan ve akrebi gibi, ziyaretçiler de zaman akışını temsil ediyor. Müzeyi dolaşanlar, nesiller boyunca yaratılmış üç yüze aşkın saat modellerini gözlemlemenin yanı sıra Audemars Piguet saatlerinin geleneksel yapım tekniklerini keşfedip bu teknikleri deneyimleme şansını yakalıyor. 


Müzenin odak noktası ise yapının en ortasındaki galeri. Burada yer alan saatlerin merkezinde yapımı en karmaşık saat olarak bilinen 1899 yapımı Universalle bulunuyor. Universalle’i merkezine alan bu galeri tasarımının etrafında, yere metal ile sabitlenmiş baloncukların içinde sergilenen diğer saat modelleri, güneş sistemindeki gezegenleri çağrıştırıyor. Kentin yeni simgesi olacak olan Musée Atelier Audemars Piguet'nin 25 Haziran 2020'de ziyarete açıldı.