Avrupa kendi Silikon Vadisi’ni kuruyor

02 Mart 2020

Avrupa Komisyonu toplantısından çıkan karara göre Avrupa hem kendi Silikon Vadisi’nin temellerini atacak hem de yapay zekanın sınırlarını yasalar ile belirleyecek.


Avrupa ülkelerinden çıkan yüksek bütçeli ve başarılı teknoloji şirketlerinin sayısı her geçen gün artsa da gerçek şu ki söz konusu teknoloji olunca Avrupa, Amerika Birleşik Devleti ve Çin ile kıyaslanınca daha alması gereken yol oldukça uzun. Yapay zekâ ve veri toplama işinin gelecekte kritik rol oynayacağının farkında olan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu geçtiğimiz ay bir toplantı yaparak Avrupa’nın önümüzdeki yıllarda teknoloji alanında izleyeceği yol haritasını çizdiler.

Aynı toplantıda AB üyeleri birliğin yapay zekâ konusunda da bir atılım yapması konusunda anlaştı. Verilen karara göre yeni bir yasa tasarısı ile yapay zekânın etik kuralları çizilecek ve Avrupa’da servis sağlamak isteyen dünya şirketleri de bu yasalara tabi tutulacaklar.  Avrupa Komisyonu, yeni yapay zekâ ve veri sistemleri için yasa taslağının tamamlanmasıyla senelik 20 milyar euro’luk bir yatırım çekmeyi planlıyor. Bu yatırımların 2030 yılına kadar sabit bir şekilde devam ettirilmesi ve toplam yatırımın 200 milyar euro’ya ulaşması bekleniyor. Bu yatırımlar ile Amerikalı ve Çinli teknoloji devleri ile yarışamayan küçük şirketler de yapay zekâ konusunda çalışmalarını sürdürebilecek.

Konu hakkında açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yapay zekâ konusunda hazırlanan yeni düzenlemenin özellikle insan hakları ve çıkarlarına ters düşmemesine özellikle dikkat ettiklerini belirtti. Leyen, "Yapay zekâ insanlara hizmet etmeli ve insan haklarıyla uyumlu olmalı. Bu sebeple kritik noktadaki kararları insanların alması gerektiğini düşüyoruz. Yapay zekâ çok büyük risk barındırıyor. Bu sebeple ortak pazarda kullanılmadan önce yapay zekâ uygulamalarının önemli testler geçirmesi gerekli," diyerek ekledi.