Avrupa’da sanat rüzgarı FIAC ile Paris’te esti

25 Ekim 2021

FIAC Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı 21-24 Ekim tarihlerinde sanat severleri ağırladı.

Merakla beklenen Frieze Londra biter bitmez, çağdaş sanat rotasını Paris’e çevirdi. Fransa’nın önde gelen sanat fuarlarından biri olan FIAC (Foire International d'Art Contemporain) çağdaş sanat fuarı 21 ve 24 Ekim tarihleri arasında 58’i Paris merkezli olmak üzere toplamda 170 galeriyi sanatseverler ile buluşturdu.

 

Pandemi sebebiyle geçtiğimiz yıl iptal edilen fuar, bu sene tüm görkemiyle ziyaretçilerini ağırladı. Büyükten küçüğe birçok galerinin sahip olduğu farklı eserleri tek çatı altında toplayan FIAC’ın görülmesi gereken eserlerini sizler için derledik:


“Ouverture”


İlk kez geçtiğimiz Mayıs ayında görücüye çıkan koleksiyoner François Pinault’un yeni hazineleri, FIAC kapsamında mimar Tadao Ando tarafından restore edilen tarihi Bourse de Commerce binasında sergileniyor. 32 sanatçının toplam 200 farklı eserini bir araya getiren “Ouverture” 10 farklı sergi alanına yayılıyor. David Hammons, Cindy Sherman, Maurizio Cattelan, Sherrie Levine, Lynette Yiadom-Boakye, Antonio Obá, Urs Fischer ve Kerry James Marshall gibi isimlerin eserlerinin görülebileceği sergi yıl sonuna kadar kapılarını açık tutacak.

 

“Natures Mortes” - Anne Imhof

 

Fuardan önce ziyaretçilerini kabul etmeye başlayan Alman sanatçı Anne Imhof’un sergisi daha şimdiden bir efsaneye dönüştü. Palais de Tokyo’da sergilenen “Natures Mortes”, yoğun ilgi sebebiyle geceleri de kapılarını açık tutmaya devam ediyor. Imhof’un müzikten resme farklı sanat dallarını bir araya getirdiği “Natures Mortes” bir sergiden çok bir “performans” olarak adlandırılıyor. Alman sanatçı ayrıca aralarında Oscar Murillo, Precious Okoyomon, Jutta Koether ve Wolfgang Tillmans gibi isimlerin bulunduğu 30 farklı sanatçıyı da bu esrarengiz sergiye ortak olmaları için davet etmiş.

 

“Bonaventure (Trafficking worlds)”

 

Lilou Vidal tarafından kürate edilen grup sergisi “Bonaventure (Trafficking worlds)”, Pernod Ricard Foundation Ödülü’ne aday gösterilen sanatçıların eserlerini 30 Ekim’e kadar vakfın Paris merkezinde yer alacak. 1999 yılından beri 40 yaş altı sanatçılara verilen ödülün geçtiğimiz sene finaline kalan, aralarında yıldızı yükselen Tarek Lakhrissi ve Gina Folly gibi isimlerin de bulunduğu dokuz sanatçının işleri FIAC çağdaş sanat fuarın mutlaka görülmesi gerekenleri arasında.

 

Martin Margiela

 

Fransız modaevi Maison Margiela’nın kurucusu Martin Margiela’nın eserleri ve ilham aldıklarını bir araya getiren sergi küratör Rebecca Lamarche-Vadel’in elinden çıkma. Tek bir sanat eseri gibi tasarlanan sergi labirenti andıran enstalasyonu ile Margiela’ya ait heykel, resim, kolaj ve videoları ilk defa sanatseverler için gün yüzüne çıkartıyor. Bu sıra dışı sergi 2 Ocak tarihine kadar Lafayette Anticipations’da ziyarete açık olacak.