Avustralya’daki devasa havuz sörfçüler için 5 farklı dalga yaratıyor

02 Haziran 2020

Dünyanın en büyük dalga havuzu olan Surf Lakes okyanus zeminini taklit eden yeni teknolojisiyle saatte 2 bin dalga oluşturuyor.

Avustralya'da bulunan Surf Lakes, dünyanın en büyük dalga havuzu. 5 dalga teknolojisi ile donatılmış havuz, potansiyel olarak saatte 2.000'den fazla dalga üretecek şekilde tasarlanmış ve tüm beceri seviyeleri ve sörf tahtaları için uygundur. Bu teknoloji okyanus zemininin hareketlerini taklit eder. Dalgalar iki ila altı set halinde gelir ve özel şekilli resiflerin üzerinden akarak yavaşlar.Sörf göllerindeki 5 dalga teknolojisi, merkezi dalga cihazından dışarı doğru yayılan eşmerkezli dalgalar oluşturarak çalışır. Dalgalar çeşitli resifler ve kıyı şeritleri üzerinde kırılır. Her bir resif, dalga enerjisinin dağılmasını sağlamak ve böylece farklı hızlarda, şekillerde ve boyutlarda kırılan dalgalar yaratmak için farklı şekillerde konumlanır. 


Sörf ile ilgili en zor kısım tekrarlamadır. Sporda istikrarlı bir ortamda sürekli prova ile tekrar alabilirsiniz. Sörf yaparken ise bu pek mümkün olmaz. 5 dalga teknolojisinde ise ileri seviyelere daha kontrollü şekilde ilerleyebilirsiniz