Ay yüzeyinde fütüristik köy tasarımı

08 Eylül 2021

Tasarımcı Mahdi Eghbali Amlashi, önümüzdeki yirmi veya otuz yıl içinde ay yüzeyinde gerçekleşmesi planlanan fütüristik bir köy hayal etti.

Tasarımcı Mahdi Eghbali Amlashi, önümüzdeki yirmi veya otuz yıl içinde ay yüzeyinde  gerçekleşmesi planlanan fütüristik bir köy hayal etti. Köy, sınırlı zaman dilimlerinde 100 kişiyi kabul edebilecek kapasiteye sahip olacak. Bu kişiler arasında 18-60 yaş aralığında, uygun fiziki koşullara sahip araştırmacılar, turistler ve mühendislerin yer alması hedefleniyor.


Proje, insanların çeşitli amaçlarla bir araya gelip toplanabilecekleri bir sahne alanı, hareketli bir sanal gerçeklik oyun odası, özel sanal koçlu tek kişilik akıllı spor salonu, alt kattaki mutfağa erişimi olan bir robot tarafından işletilen akıllı bir restoran ve topraksız dikey tarım alanları yer alıyor.


Meteor yağmurları, yüksek güneş radyasyonu olasılığı ve ay yüzeyinde atmosferin olmaması nedeniyle bu köy, ay yüzeyinden 80 metre derinliğinde yer alıyor. Malzemelerin dünyadan aya taşınmasının yüksek maliyeti nedeniyle, bu kompleksin inşası, ay toprağı ve yerli malzeme robotları kullanılarak 3 boyutlu baskı yöntemleriyle yapılacak. 


Ay yüzeyinde bir köyün kurulması, gezegenler arası seyahatin başlatılması, dünya dışı kaynakların çıkarılması ve gelecek nesil insanların yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için büyük bir adım olabilir.