Ayak İzimiz İnsan Hakları

18 Aralık 2018

Çinli sanatçı Ai Weiwei üzerinde ayak izi olan açık renk bir bayrak tasarladı. Amacı insan haklarının önemini vurgulamak.

"Bangladeş’teki saldırılar yüzünden Burma’dan kaçmak zorunda kalan ailelerin neredeyse hepsinin çıplak ayaklı olduğunu fark eden sanatçı, bu sebeple çıplak ayak izini, ülkesinden kaçmak zorunda kalmamış olan insanlara bir hatırlatma amacıyla seçiyor."

Evrensel İnsan Hakları'nın ilan edilişinin 70’inci yılı için tasarlanan açık renk mavi bayrağın tam ortasında, beyaz noktalardan meydana gelen bir ayak izi bulunuyor. Tasarım süreci aslında, Ai’nin Rohinga mültecilerini ziyaret etmesiyle başlıyor. Bangladeş’teki saldırılar yüzünden Burma’dan kaçmak zorunda kalan ailelerin neredeyse hepsinin çıplak ayaklı olduğunu fark eden sanatçı, bu sebeple çıplak ayak izini, ülkesinden kaçmak zorunda kalmamış olan insanlara bir hatırlatma amacıyla seçiyor. Tasarım için bölgedeki 100 kişinin çamurlu ayak izlerinin kopyasını alan Ai, bu izleri bayrağının içine yediriyor.

Bayrağın duyurusuyla birlikte yayınlanan bir videoda Ai, bu işin insan olmak kimliğiyle ilgili olduğunu söylüyor. İnsan haklarının verilmiş değil, ancak savaşarak alınabileceğinin altını çiziyor. Ayak izi başlığının ise çok özel olduğunu şu sözlerle anlatıyor, “Biz insanlar olarak , ayağa kalkıp hareket edebildiğimiz sürece, ayak izlerimiz olacaktır.” Sanatçı, bayrağının artık günümüzde neredeyse unutulmakta olan insan hakları olgusunu yeniden hatırlatacağını ümit ediyor.

Sanat ve eğitim vakıfları tarafından desteklenen Fly Flag kampanyası için üretilen bayrak, Haziran 2019’da yedi gün boyunca İnsan Hakları deklarasyonunun 70’inci yılında, okullarda, vakıflarda, ofislerde, hastanelerde ve kütüphanelerde dalgalanarak, yeni nesle önemli bir hatırlatma yapıyor olacak.