Ay'da Yürüyen Son Adam: Eugene Cernan

31 Ocak 2017

Apollo 17’nin kumandanı ve Ay’da ayak izlerini bırakan son insan olarak tanıdığımız Eugene Cernan, 82 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

“Geldiğimiz gibi gidiyoruz ama geri döneceğiz, tüm insanlık adına barış ve umutla...”

Ay’da yürüyen ikinci Amerikalı olma ünvanına da sahip olan Cernan, üç kez uzaya giderek ve NASA’nın çalışmalarında uzayın sırlarını keşfetme adına öncü bir insan olarak tarihe geçti.

“O hiçbir zaman Ay’da yürüyen son insan olmak istemedi.” Ölümünün ardından ailesinin söylediği bu sözler aslında çocukken birer astronot olma hayali kuran bizlere sadece ilham kaynağı olmuyor, aynı zamanda bir insanın daha önce kimsenin başaramadığı bir noktaya erişmesinin imkansız olmadığını yeniden kanıtlıyor. Belki sözleri Ay’da yürüyen ilk insan ünvanıyla tüm dünyaca tanınan Neil Armstrong kadar hatırlanmasa da, astronot Cernan’ın Ay’dan Dünya’yı son selamlayışı en az ilk adımlar kadar şiirseldi. Ay yüzeyinde toplamda 73 saat geçiren astronot, Ay’dan ayrılırken şu cümleleri söyledi: “Geldiğimiz gibi gidiyoruz ama geri döneceğiz, tüm insanlık adına barış ve umutla...”


Ay’da iki kez yürüme şansını bulan ve NASA tarafından atandığı pek çok görevi başarıyla tamamlayan Cernan’ın anılarını anlattığı kitabı ve aynı isimden uyarlanan 2016 yapımı belgeseli The Last Man on the Moon, belki de pek çoğumuzun korkacağı ya da hayal bile edemeyeceği bir atmosfere dokunan, uzay boşluğunda süzülen bir adamın hikayesini anlatıyor. Cernan aslında kariyerine Amerikan Ordusu’nda uçaklarla ilgilenen bir mühendis olarak başladı. 1963 yılının Ekim ayında NASA’nın astronot birliklerine seçilmesiyse orduda uçaklarla edindiği tecrübeden kaynaklanıyordu. İlk uzay uçuşu olan Gemini 9’da, Ay’da yürümeyi başaramasa da ekip olarak pek çok değerli bilgi onlarla beraber uzaydan Dünya’ya taşınmış oldu.

İkinci uçuşu olan Apollo 10 ise 1969 yılında gerçekleşti. Bu kez Ay’a güvenli bir şekilde inmeyi başaran ekip, modülün yön sisteminde çıkan bir arızadan dolayı zor anlar yaşasa da, üçüncü ve son görev için artık hazırlardı. Apollo 17, 22 saat 6 dakika süren Ay yüzeyi seferinde bir rekoru da kırmış oldu. Ay yüzeyindeki en uzun görev olarak adını tarihin tozlu sayfalarına yazan ekip, Ay’a son kez ayak basarak insanlık adına yeni bir dönemin kapılarını araladı.

Cernan ve ekibinin çektiği ve günümüzün ikonikleşmiş fotoğraflarından biri olan "Blue Marble", Dünya gezegenini içinde yaşayan canlılara ilk kez bu kadar net göstermişti. Mavi gezegenimizi aydan tüm görkemiyle selamlayan Apollo 17 ekibinin ve ayda yürüyen son insan Eugene Cernan’ın, küçük uydumuzda bıraktığı ayak izleriyse 400 yıl sonra bile hala orada duruyor olacak.