Ayna Ayna…

05 Mayıs 2018

Şaşırtıcı bir haberimiz var: HiMirror Plus+ görünüşünüzü ezberliyor ve kendinizi ‘update’ edebilmeniz için size bir takım önerilerde bulunuyor.

"Cihaz, uzaktan kumanda, el hareketleri ve ses ile çalışıyor. Yani bu da demek oluyor ki onunla Pamuk Prenses masalındaki cadı gibi konuşabiliyorsunuz."

The HiMirror Plus+ 1970’lerde yayınlanan BBC’nin ‘Tomorrow’s World’ programında konu ettiği ‘gelecek teknolojisi’ ürünleri gibi. Hatta programın efsane sunucusu Raymond Baxter, ‘By 2000’ bölümünde bu ürünü o zamanki hayali haliyle tanıtmış olabilir mi? belki tam olarak şöyle demiştir, “Bir düşünün… Bir cihaza ‘ayna, ayna söyle bana’ diyorsunuz ve o da size makyaj önerilerinde bulunuyor. Şaşırtıcı öyle değil mi? 

Şimdi bir düşünün… Baxter’ın söyledikleri gerçek oluyor. HiMirror Plus+ elbette bir işe yarıyor olsa da, hayatımızı kolaylaştıran muazzam icatlardan, onsuz yapamayacaklarımızdan biri değil. Ancak bilgi depolayıp, bu bilgiler doğrultusunda kullanıcıya önerilerle geri dönüş yapıyor olması onu 21’inci yüzyıl harikalarından biri kılıyor. Kamerası, kırışıklıklarınızdan yüz çizgilerinize ve lekelerinize kadar yüzünüzün ve cildinizin her bir detayını kaydediyor önce. Sonra, markaları değil, ne tür ürünlerin cildinize iyi geleceğini sıralamaya başlıyor. Cihaz uzaktan kumanda, el hareketleri ve ses ile çalışıyor. Yani bu da demek oluyor ki onunla Pamuk Prenses masalındaki cadı gibi konuşabiliyorsunuz. Şimdiki işlevi fantezileri canlandırmak ve pahalı bir oyuncak olmaktan öteye geçmeyebilir ama varacağı noktayı hayal etmeye başlarsanız, masalların ötesinde rüyalara dalabilirsiniz.