Aynı Anda Fütüristik ve Primitif

16 Mart 2023

Acne Studios'un Çin'in Chengdu şehrindeki yeni mağazasında primitif, heykelsi figürlerle fütüristik unsurlar bir arada.

Acne Studios’un Çin’in tasarım ve moda alanında gün be gün yükselen şehri Chengdu’daki en yeni lokasyonu markayla bir süredir iş birliği halinde olan İsveç merkezli Halleroed stüdyosu tarafından tasarlandı. 340 metrekarelik alan, ilk bakışta bir modern sanat galerisi mi yoksa mağaza mı olduğu kolayca anlaşılmayan eklektik bir tasarım diliyle kurgulanmış.


                           


Amorf figürlerin ustaca bir aydınlatma ve konumlanma ile birleştiği mekanın çizgileri, sanata yer açabilmek adına çok sade tutulmuş. Primitif formlardaki heykellerin bir o kadar da futuristik görünebildiği dekorasyon için stüdyosunun kurucusu Christian Halleroed şöyle diyor: "80li ve 90lı yılların tasarım dilini alıp onlarla oynayarak; o dönemden bakıldığında geleceğin nasıl göründüğünü hayal ettik."


                           


Gri tonlardaki duvar ve zeminler, İngiliz tasarımcı Max Lamb’in heykelsi formlardaki mobilyalarıyla yerinde bir zıtlık oluşturuyor. Futuristik etkiyi en çok veren ise, LED detaylar ve başta Benoit Lalloz olmak üzere sanatçıların enstalasyonları ile diğer aydınlatma unsurları. "David Silver imzalı detayları uzay çağı duygusunu vermek için kullandık. Max Lamb’in daha eski ve taş devrini andıran primitif dokudaki mobilyaları da bu futuristik etkiyi dengeledi" diye devam ediyor stüdyo.