Ayrılmaz İkili: Chanel ve Kamelya

24 Ocak 2019

Chanel’in yeni yüksek mücevher koleksiyonu, Coco Chanel’in imza çiçeği kamelyayı kutluyor.

"Daha önce anılarımızda 2013 Jardin de Camélias koleksiyonu ile yer eden kamelya, bu sefer en oyuncu haliyle karşımızda."

Gabrielle Bonheur Chanel çiçeğe çok düşkün kadınlardan değildi, bir tanesi hariç; ağırbaşlı, kokusuz ve dikensiz, sadeliğin ve şeffaflığın temsili kamelya. Bu belki de Coco’nun pantolon devrimi gibi provokatif bir tercihti; Coco onu seçene kadar, kamelya daha çok erkekler tarafından yaka çiçeği olarak tercih ediliyordu. Sebebi ne olursa olsun, Coco bir mücevher gibi, siyah üzerine tek bir beyaz kamelya takmayı alışkanlık haline getirdi ve böylece 1920’lerden günümüze kadar gelen bir moda simgesi doğmuş oldu.

Chanel, Coco’nun anısını yaşatarak yüksek mücevher koleksiyonunda kamelyayı bir kez daha kucaklıyor. Daha önce anılarımızda 2013 Jardin de Camélias koleksiyonu ile yer eden kamelya, bu sefer en oyuncu haliyle karşımızda. Paris'te tanıtılan Camélia koleksiyonu, her bir parçada taşıdığı tek kamelya ile dönüşüm vurgusunu kırmızı, pembe ve beyaz renkler ile yorumluyor. 50 parçalık koleksiyondaki mücevherlerin yarısı, alışılagelmiş şekillerde olsun olmasın, çeşitli şekillerde ayrılabiliyor ve yeniden şekillendirilebiliyor.


Koleksiyonun yıldız parçası, 7.1 ayar yastık kesimli bir yakut ve dokuz sıra elmasla (toplam 73.2 karat) süslenmiş beyaz altından “Rouge Incandescent” kolyesi, çiçek içine çiçek ekleyerek beş farklı kullanım seçeneği sunuyor. Safir ve pırlantalı yüzük “Rose Intense” ve elmas, incilerle süslü yontulmuş gül kuvarstan yüzük “Rose Tendre” ile tamamlayıcısı altın küpeler koleksiyondan dikkat çeken parçalarından bazıları.