Azuma Makoto, Dior Parfums İçin Botanik Heykeller Tasarlıyor

06 Nisan 2022

Uzaya gönderdiği bonsai ağacı ile gündeme gelen Tokyo’nun sevilen çiçek sanatçısı Azuma Makoto, Dior Parfums ile yeni bir işbirliği yaptı.

Japon çiçekçi Azuma Makoto, çiçeklerin hayatımızda çok değerli bir yeri olduğunu söylüyor. “Doğumdan yıldönümlerine, doğum günlerine, düğünlere, kutlamalara, başarılara ve hatta ölüme kadar çeşitli duygularımızı çiçeklere emanet ediyor ve onlarla yaşıyoruz” diyor.“Her gün çiçeklerle çalışıyorum ve çiçeklerin asla tek elle değil, her zaman iki elle düzenlendiğini fark ettim. Sanki dua ediyormuşum gibi görünüyor ve çiçek bakmanın duadan çok da farklı olduğunu düşünmüyorum.” diyen Makoto’nun birçok ilginç projesi var.


Geçmişteki projeleri arasında Dries Van Noten için çiçek bloklarının dondurulmasıyla ilgilenen sanatçı, 50 yaşındaki bir bonsai ağacının uzaya gönderilmesine öncülük etti. Şimdi de Dior Parfums için çiçeklerden meydana getirdiği “botanik heykeller” üzerinde bir işbirliği gerçekleştiriyor.


Bu son işbirliği için Makoto, her biri Dior'un La Collection Privée parfüm koleksiyonunda yer alan klasik kokulardan ilham alarak uzun süredir birlikte çalıştığı Shunsuke Shiinoki ile fotoğrafladığı sekiz heykel yarattı. Son fotoğraf koleksiyonu ile geçici kokuları kalıcı bir görsel zemine oturan Makoto, "La Collection Privée’de yer alan eşsiz Christian Dior kokuları, birbirine karışan çiçek kokularının güzelliği ve zenginliğiyle dolu" diyor. “Ben de çiçeklerin görüntüsünü birçok farklı katmanla görselleştirmek istedim.” şeklinde devam ediyor.