Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinler

20 Mart 2020

Yoğun olarak evde zaman geçirdiğimiz bu günlerde bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için evinizde mutlaka bulundurmanız gereken yiyeceklere göz atın.

Bağışıklık sistemi insan vücudunu hastalıklara karşı koruyan güçlü bir savunma sistemidir. Bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve güçlendirilmesi, hastalıklara karşı direnç kazanmak ve soğuk algınlığı, grip ve kanserden etkilenme olasılığını azaltmak için en önemli noktadır.


Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en kolay kolu yediklerinize dikkat etmekten geçer. Günlük beslenmede çok fazla şekere yer verilmesi, obezite, çeşitli nedenlerle bağışıklık sisteminin işlevini azaltır, yeterli protein alımı ise en iyi düzeyde bağışıklık işlevi için şart hale gelir. Bunun yanında gün boyunca yeteri kadar su içtiğinize emin olmalı ve toksinleri dışarı atabilmek için doğru besinleri tüketmelisiniz.


İşte bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 5 besin:Sarımsak: Sosyal mesafeyi koruduğumuz ve günümüzün büyük bölümü evlerde geçirdiğimiz şu günlerde bol bol sarımsak tüketmeyi ihmal etmeyin. C vitamininin bolca bulunduğu sarımsak içerdiği organosülfür bileşiklerin toksinlerle savaştığı kanser ve kardiyovasküler hastalıklar gibi birçok hastalıkta önleyici etkisi olduğunu gösteriyor. Ayrıca sarımsakta bulunan “allisin” hem antibakteriyel hem de antiviral etki gösteriyor ve soğuk algınlığı, nezle ile girip gibi bu mevsim en sık görülen hastalıklara karşı koruyucu etki gösteriyor. Keten tohumu: İçerdiği fosfor, magnezyum, bakır ve B grubu vitaminler, Omega 3 ile Omega 6 yağ asitleri sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendiren keten tohumu solunum yolu iltihaplarına karşı da oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Yemeklerinize 1-2 tatlı kaşığı kadar ekleyerek keten tohumunun bağışıklık sisteminiz üzerindeki mucizesine şahit olabilirsiniz.Mantar: Bir antioksidan deposu olan mantar bu günlerde yemeklerinize ekleyebileceğiniz bir besin kaynağı. Bağışıklık sisteminin en iyi dostlarından olan mantarı tüketmeden alerjiniz olup olmadığından emin olun.


Yoğurt: Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve salgın hastalık önlenmesinde sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olan ve bu sayede bağışıklığı olumlu etkileyen probiyotiklerin yeri oldukça önemli. Probiyotik açısından zengin olan yoğurdu günlük diyetinizin bir parçası aline getirirseniz zengin mineral ve vitamin içeriği sayesinde kendinizi hastalıklara karşı daha dirençli kılabilirsiniz.
Zerdeçal: Her gün tüketeceğiniz bir tatlı kaşığı zerdeçal kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde, kolesterolün düşürülmesinde rol oynar ve güçlü bir bağışıklık sistemi için gereken evinizde bulundurmanız gereken baharatların başında gelir. İltihap önleyici özelliği sayesinde üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmanıza da yardımcı olur.