Baharda açan çiçekler olimpiyat meşalesinde

22 Şubat 2020

Japon tasarımcı Tokujin Yoshioka’nın 2020 Tokyo Olimpiyatları için tasarladığı meşale kiraz çiçeğinden ilham alıyor.


Japonya denilenince akla gelen ilk görüntülerden birisi bahar aylarında açan kiraz çiçekleridir. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın meşalesini tasarlama görevini üstlenen Tokujin Yoshioka da Japonya ile özdeşleşen bu görüntüyü olimpiyat meşalesine taşımış. Pembe renkli metalden tasarladığı meşalenin 71 santimetre çapındaki baş kısmını beş parçaya ayıran Yoshioka bu beş parçayı kiraz çiçeğinin yaprakları olarak düşünmüş.

Güzel bir tasarımın güzel bir yapı üzerine inşa edilebileceğini düşünen Japon tasarımcı meşaleye son halini vermeden önce kiraz çiçeği tasarımları üzerine saatlerini harcamış. Daha meşale tasarımı için bir yarışma açılacağı bile belli olmadan çalışmalarına başlayan tasarımcının olimpiyat oyunlarının bir parçası olmayı ne kadar istediğini tasarımının altında yatan derin anlamdan da anlaşılıyor. Ortaya çıkan tasarım ise sadece olimpiyat ruhunu değil, Japonya’nın kültürünü de tam anlamıyla yansıtmayı başarmış.

Sıcaklığa dayanması ve taşıyanların işini kolaylaştırması adına hafif olması için Yoshioka’nın özel bir teknik ile ürettiği meşale aynı zamanda bir geri dönüşüm eseri. Meşale, Büyük Doğu Japonya Depremi’nden sonra inşa edilen geçici konutlardan gelen alüminyum atıklardan üretilmiş.

Beşgen şeklindeki olimpiyat meşalesi tasarımı sayesinde güneş ışığını da maksimum düzeyde yansıtarak taşınırken sadece aleviyle değil parlaklığıyla da dikkatleri çekmeyi başarıyor ve mottosu “Umut yolumuzu aydınlatır” olan Olimpiyat Meşalesi Koşusu’na daha da anlam katıyor. Resmi meşale koşusu, 26 Mart 2020’den başlayarak 121 gün sürdürülecek ve her gün tüm dünyadan 80 ila 90 koşucu meşaleyi taşıyacak. Meşale olimpiyat oyunları başlamadan hemen önce Kengo Kuma’nın tasarladığı Olimpiyat Stadı’nda getirilerek büyük Olimpiyat Ateşi’ni yakacak.