Bakış Açınızı Değiştirecek Takvim

08 Mart 2018

1964 yılında ünlü İtalyan lastik markasından aldığı adıyla yayımlandığından beri kadın bedenine ve güzelliğine odaklanan Pirelli takvimi, cinsel bir obje olmaktan çıkarak bakış açısını tamamen değiştirdi.

“Zaman içerisinde koleksiyon parçasına dönüşen ikonik takvim, 2016 yılında fotoğrafçı Annie Leibovitz’in devrim niteliğindeki dokunuşundan sonra cinsel bir obje olmaktan çıkarak, sosyal mesaj veren bir aracıya dönüştü.”

Pirelli takvimleri, 1964 yılında ünlü İtalyan lastik markasından aldığı adıyla yayımlandığından beri kadın bedeni ve güzelliğine odaklanıyordu. Dünya çapındaki süper modellerin süslediği bu özel takvim piyasada satılmadığı için sadece ünlüler, politikacılar veya Pirelli’nin üst düzey müşterilerinin oluşturduğu kapalı bir grup tarafından temin edilebiliyordu.

Zaman içerisinde koleksiyon parçasına dönüşen ikonik takvim, 2016 yılında fotoğrafçı Annie Leibovitz’in devrim niteliğindeki dokunuşundan sonra cinsel bir obje olmaktan çıkarak sosyal mesaj veren bir aracıya dönüştü. Önceleri sadece bedenin cazibesi üzerine yoğunlaşan takvim, kadınların başarısını da ön plana çıkararak yazar Fran Lebowitz, yatırım uzmanı Mellody Hobson ve tenis şampiyonu Serena Williams gibi örnek figürlere sayfalarında yer verdi.

Her yıl bir önceki versiyonunu geride bırakmayı hedefleyen Pirelli’nin bu yılki teması, Lewis Caroll’un ünlü kitabı “Alice Harikalar Diyarında” oldu. Bu fantezi dünyasını en iyi şekilde yansıtabilecek fotoğrafçı ise avangart ve romantik tarzı ile ünlenen Tim Walker’dan başkası olamazdı. British Vogue’un yeni editörü Edward Enninful’un kreatif direktörlüğünde tamamı siyahi modellerden oluşan bir ekiple Alice’in baştan yaratılan büyülü dünyası, klişelere ve kalıplara karşı savaş açmak üzere tasarlandı.

Proje, içeriği ile sıra dışı olduğu kadar özgürleştirici çalışma stiliyle de dikkat çekiciydi. Pirelli firmasından hiçbir kreatif destek veya reklam talep etmeyen çekim ekibi, moda dünyasında şu sıralar eşine az rastlanır bir noktada buluştu. Bu yeni çalışma sistemi ile birlikte ilk bariyer kırıldıktan sonra farklı ses, renk ve bedenleri ortaya koyan taze fikirler, Alice’in hikayesinde canlanma fırsatı buldu. Bugüne kadar hep beyaz oyuncu ve modeller ile hayat bulan masal karakterleri, bu sefer siyahi bir kadro ile karşımıza çıktı.

“Güzellik kavramının nasıl evrildiğini ortaya koymak için fantezi figürlerin kalıplarını zorladım.” diyerek hayal ettiği dünyayı anlatan Walker için bu cesur yeni dünyada set tasarımı da elbette çok önemli. Burada işi ele alan tasarımcı Shona Heath, fotoğraf stüdyosunu devasa oyun kartları, çiçekler ve mantarlarla süsledi. Masalsı atmosferin yanında modellere karanlık bir hava katan abartılı makyajlar ise Alice’in büyüsünü Pirelli takvimine taşıdı. Böylelikle Alice artık sadece güzel ve beyaz bir kadını değil, merak ve yaratıcılığın özünü yansıtan bir karaktere dönüştü.

Farklılıkların cazibesini sonuna kadar kullanan yeni takvim, kadını nesneleştiren bakış açısını tamamen değiştirdi. Bu sayede özellikle moda fotoğrafçılığına yeni bir perspektif kazandırmayı amaçlayan Pirelli 2018 ekibi, moda ve sanat dünyasındaki tüm gözleri üzerine çekmeyi kesinlikle başardı.

Alice: Duckie Thot
Adwoa Aboah: Tweedledee
Naomi Campbell ve Sean “Diddy” Combs:  The Royal Beheaders
Slick Woods: The Madhatter;
Lupita Nyong'o: The Dormouse
Whoopi Goldberg: The Royal Duchess;
Djimon Hounsou: The King of Hearts
Ru Paul: The Queen of Hearts
Adut Akech: The Queen of Diamonds
Alpha Dia: Five-Of-Hearts-Playing-Card Gardener
King Owusu: Two-Of-Hearts-Playing-Card Gardener
Lil Yachty: The Queen's Guard
Thando Hopa: The Princess of Hearts
Wilson Oryema: Seven-Of-Hearts-Playing-Card Gardener
Zoe Bedeaux: The Caterpillar
Sasha Lane: The Mad March Hare

Photos by: Alessandro Scotti