Balenciaga Haute Couture’e geri dönüyor

24 Ocak 2020

Fransız modaevinin kreatif direktörü Demna Gvasalia Balenciaga’nın 1968’de son verdiği haute couture macerasına kaldığı yerden devam edeceğini duyurdu.

Gürcistan doğumlu moda tasarımcısı Demna Gvasalia’nın 2015’te kreatif direktör olarak Balenciaga’nın başına geçtiğinden beri Fransız modaevi için işler oldukça iyi gidiyor. Koleksiyonları yılın hit parçalarına dönüşen ve sokak modasına couture havasını getiren tasarımcı Gvasalia’nın şimdiki hedefi ise yarım yüzyıldır haute couture koleksiyon çıkarmayan modaevini eski günlerine geri döndürmek.

Balenciaga'nın son couture koleksiyonu, 1968 yılında atölyesinin kapılarını kapatmadan kısa bir süre önce modaevinin kurucusu Cristóbal Balenciaga tarafından sunuldu. Modaevinin başına geçtiğinden beri couture atölyesini yeniden canlandırmayı amaçlayan ve bu konuda çalışmalarına hız veren Gvasalia, 2017 yılında markanın 100. yıldönümünde dokuz parçadan oluşan küçük bir couture koleksiyonu görücüye çıkarmış ve oldukça beğeni toplamıştı.

Bu özel koleksiyon için Cristóbal Balenciaga’nın orijinal couture çizimlerine ulaşmak için arşivleri karıştıran Gvasalia bu dönüşümü, “100 yılın couture’a dönmek için iyi bir zaman olduğunu düşündüm. Bu büyük bir koleksiyona dönüşmeyecek veya couture haftalarında sergilenmeyecek, sipariş üzerine çalışacağız,” sözleriyle açıklamıştı fakat görünen o ki Gürcü tasarımcı haute couture’ü büyüsüne oldukça kapılmış.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre Balenciaga önümüzdeki Temmuz ayında tamamı orijinal tasarımlardan oluşan bir couture koleksiyonu sergileyecek. Konu hakkında açıklama yapan Gvasalia "Haute couture bu evin temelini oluşturuyor, bu yüzden couture'u geri getirmek benim yaratıcı görevim. Benim için couture, keşfedilmemiş bir yaratıcı özgürlük ve yenilik platformu. Sadece terzilikte başka bir olasılık yelpazesi sunmakla kalmıyor, aynı zamanda Balenciaga'nın modern vizyonunu da köklerine geri getiriyor," dedi.