Balenin Zarafeti Balmain’in Sihiriyle Buluştu

10 Temmuz 2017

Balmain, Paris Opéra ile yaptığı iş birliği sonucunda sınırlarını daha da genişletti.

"Baletlerin bacaklarını vurgulayan kristal detaylı taytlarla balerinlerin zarif vücudunu saran parlak giysiler, Balmain’in Fabergé yumurtalarından ilhamla hazırladığı 2012 koleksiyonuna gönderme yapıyor."

Olivier Rousteing, Balmain’in kreatif direktörlüğünü üstlendiği günden beri markaya yaptığı katkılarla büyük yol katetti. Şimdiyse Paris Opéra ile yaptığı iş birliği sayesinde sınırlarını daha da genişletiyor.

Yetenekli tasarımcı Rousteing, şu ana kadar Rihanna ve Beyoncé gibi birçok ünlünün sahne kostümlerini tasarlamıştı. Ancak bu sefer, birçok teknik ve detaya dikkat etmesi gerektiği klasik bale söz konusu olduğu için durum bambaşka. Yine de dansçı ve koreograf Sébastien Bertaud, XIV. Louis’den kalma The Ecole de Danse Française’i onurlandırmak için hazırladığı “Renaissance” isimli show’un kostüm tasarımcısı olarak hiç tereddüt etmeden Olivier Rousteing’i seçti. Böylelikle farklı sanat alanlarında mükemmel işler çıkaran iki isim, tek bir projede buluştu.


Seneler içerisinde Paris Opéra’ya Coco Chanel, Yves Saint Laurent, Christian Lacroix ve Pierre Balmain gibi büyük modacılar sihirli dokunuşlarda bulundu. Olivier Rousteing ise adeta Pierre Balmain’den bayrağı devralarak, Paris Opéra ve Balmain’e yeni bir devir başlatan incili parlak kostümler hazırladı. Kendine has tarzını başarıyla yansıtan tasarımcı, aynı anda hem uluslararası hem de Parizyen bir stil yakalanabileceğini kanıtladı.
Baletlerin bacaklarını vurgulayan kristal detaylı taytlarla balerinlerin zarif vücudunu saran parlak giysiler, Balmain’in Fabergé yumurtalarından ilhamla hazırladığı 2012 koleksiyonuna gönderme yapıyor. Sébastien Bertaud da bu modern yorumu Paris Opéra’ya kazandırdığı için Olivier Rousteing’le çalışmaktan mutluluk duyduğunu belirtiyor. Yine de Rousteing, bale dansçılarını giydirmenin Beyoncé veya Rihanna’yı giydirmekten farklı olduğunu, hareket kısıtlamasının minimumda kalması için ekstra efor harcadığının altını çiziyor.  13-18 Haziran tarihleri arası Bertaud/Bouché/Paul/Valastro’nun bir parçası olarak The Opéra Garnier’de sahne alan Renaissance, aynı zamanda video projesi olarak Jason Bort tarafından filme alındı. Balmain’in kostümleri eşliğinde dans eden balerin ve baletler, Renaissance’tan pasajlar sergiledi.  


Fotoğraflar: Luc Braque