Bali’de Boeing İçinde Bir Gece

20 Ocak 2023

Bali'de bir tepenin üzerine yerleştirilen eski bir Boeing uçak, artık kiralanabilen lüks bir villa.

Eşyadan çok deneyime yapılan yatırımın eskiye göre çok daha değerli tutulduğu bir dönemdeyiz. Obje ve eşyaları salt satın almak yerine bir duyguyu, ortamı, iklimi, kısacası o ‘şeyi’ deneyimlemek ve alışılan dünyayı kısa bir süreliğine de olsa dışarıda bırakmak neredeyse bir ihtiyaç haline geldi. Ancak nadiren de olsa deneyim ile sahip olmanın yan yana gelebildiği durumlar da oluyor. Onlardan birinde, Bali’deyiz şimdi.


Bir zamanlar Mandala Havayolları filosunun bir parçası olan ve çoktandır terkedilmiş halde duran Boeing 737, artık kiralanabilen süper lüks bir villa. Atıl durumdaki uçağı Bali’nin Nyang Nyang sahiline bakan bir tepenin üzerine nakleden kişi ise, girişimci ve seyahat tutkunu olarak kendini tanımlayan Felix Demin, projenin yatırımcısı ise Rus işadamı Alexander Lebedev.


Uçağın transferi ve ayrılan parçaların tekrar birleştirilerek yeni konuma yerleştirilmesi bir hafta kadar sürmüş. İçeride iki ayrı oda oluşturabilmek için tüm yolcu koltukları ve uçuş aletleri tamamen sökülmüş. Önceden kokpit olan yer, şimdi küveti ve tüm lüks donanımlarıyla görkemli bir banyo. Diğer mekanlara da iki oda ve mutfak sığdırılmış. Uçağın kanatlarından biri ise şimdi okyanus manzarasına açılan harika bir teras olarak görev yapıyor. Hemen bitişiğindeki havuz ve lounge alanı da villanın alametifarikalarından. Boeing-villanın bulunduğu alanda aynı zamanda bir helikopter pisti ve 24 saat hizmet veren bir resepsiyon da var. Her şey tamamlandığında gecelik kirası 7.300 dolardan başlayacak olan villa için şimdiden uzun bir misafir listesi olduğu söyleniyor.