Baltimore Sanat Müzesi 2020 Vizyonu

02 Aralık 2019

Baltimore Sanat Müzesi 2020 yılında sadece kadın sanatçıları koleksiyonlarına katacak.

Baltimore Sanat Müzesi direktörü Christopher Bedford liderliğinde koleksiyonlarını çeşitlendirmek için büyük adımlar atmaya başlıyor. Müzede sergilenen ve 2020'de sergilenmesi planlanan 22 sergide bulunacak yeni alımlar ve var olan eserlerin kadın sanatçılara dayanacağını açıkladılar.


Baltimore Sanat Müzesi tarafından yapılan açıklamaya göre , “Koleksiyonda kadın sanatçılar hala yeterince temsil edilmiyor ve bu yüzden büyük ölçekli bir değişim yapmaya çalışıyoruz. Bu gelişimin diğer kurumlara model olarak hizmet edeceğini ve alanımızda [sanatçıların] iyi temsil edilmeye yönelik alınmış doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz.” 

 


"Pink Tulip" (1926) by Georgia O'Keeffe. Fotoğraf: The Baltimore Museum of Art


Baltimore Sanat Müzesi’nde 19. yüzyıl’a ait modern ve çağdaş sanata ait kalıcı koleksiyonlarında yer alan 95.000 eserden yalnızca 3.800 tanesi kadınlar tarafından üretilmiş. Bu 3.800 adet eserden bazıları aynı sanatçı tarafından yapıldığı için koleksiyondaki kadın sanatçıların sayısı yaklaşık 1.500’e iniyor. Sanat tarihinde uzun süredir tartışılan konulardan biri olan ve yüzyıllardır karşımıza çıkan bu dengesizliğe son vermek adına güçlü bir adım atan Baltimore Sanat Müzesi 22 sergiden oluşan “2020 Vision” parogramının aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde 19. Yasa Değişikliği ile yapılan kadınlara oy verme hakkının verilmesinin yüzüncü yılına saygı duruşu niteliğinde olduğunu da belirtiyor. Planı yapılan sergiler Joan Mitchell, Mickalene Thomas, Ana Mendieta gibi kadın sanatçıları kapsarken sergilerin konuları Afrika sanatında anneliğin temsili ve 19. yüzyılda Lakota’lı kadınların yaptığı boncuklu işler gibi çeşitli kadın odaklı temalarda hazırlanıyor.Grace Hartigan. Red Bowl. 1953. Baltimore Sanat Müzesi Fotoğraf: The Baltimore Museum of Art 


1914 yılında kurulan Baltimore Sanat Müzesi kadın sanatçı tarafından üretilen ilk eseri 1916 yılında alımını gerçekleştirdi. Dengesizliği düzeltmek isteyen müze hızlı adımlarla koleksiyonu için yapılan alımları ve müzeye yapılan bağışları bu tema altında değerlendiriyor.