Bang & Olufsen’in klasik pikapları geri dönüyor

09 Ekim 2020

Ses sistemleri öncüsü Bang & Olufsen, 1972'de Jacob Jensen tarafından tasarlanan MoMA'nın kalıcı koleksiyonundaki Beogram 4000’den başlayarak ikonik modellerinden bazılarını yenileyerek günümüz teknolojisine uyarlamayı hedefliyor.

Danimarkalı marka, geçtiğimiz yıllardaki en ikonik imza tasarımlarından bazılarını yenilemek üzere bir proje başlatıyor. Yenileme işlemine tabi tutulan ilk ürünler, 1972'de Bang & Olufsen'nin o zamanki baş ürün tasarımcısı Jacob Jensen tarafından tasarlanan MoMA'nın kalıcı koleksiyonundaki Beogram 4000 serisi pikapları olacak. 


Elektronik olarak kontrol edilen eski pikaplar, kayıtların her zaman doğru hızda çalınmasını sağlamak için plak çaların sonundan düz bir açıyla hareket eden kolu ile öne çıkıyordu. Bang & Olufsen, Beogramları güncel teknolojiyle entegre edilebilmeleri ve modern bir eve uygun hale gelebilmeleri için Struer'deki üretim fabrikasında demonte ederek denetledi.


“Yenileme işleminin her bir parçası elle yapıldığından, her bir plak çalara giden işçilik düzeyini ve ayrıntılara gösterilen dikkati yalnızca hayal edebilirsiniz. Bu süreçte, mühendislerimiz ve tasarımcılarımız, orijinal tasarım prensibine sadık kalarak bazı unsurlarını yeniden ele aldılar. Bu yılın ilerleyen günlerinde pikap yeniden piyasaya sürülmeye hazır olduğunda bu ayrıntıları paylaşmak için sabırsızlanıyoruz, ”diyor B&O ürün müdürü Mads Kogsgaard Hansen.


Fiyatlandırma henüz açıklanmasa da ancak yeniden yaratılan Beogram 4000 serisi pikapların bu yılın sonuna kadar sınırlı miktarlarda piyasaya sürülmesi bekleniyor.