Barselona’da Doğan “Hiper” Bir Güç; Hispano Suiza Carmen

30 Nisan 2019

Barselona’da doğan Hispano Suiza Carmen, klasik otomobillerden ilham alan tasarımının altında “hiper” bir güç saklıyor.

İspanya’nın ikonik lüks otomobil markası Hispano Suiza, geçtiğimiz günlerde tamamen elektrikle çalışan yepyeni bir modelini tanıtarak “Rekabette ben de varım,” dedi. Hiper otomobil olarak tanımladıkları Carmen adlı model, performansıyla İspanyolların ateşli karakterini yansıtırken dış görünüşüyle klasik otomobillere göz kırpan bir melez.

 

Grand tourer kategorisine ait Carmen, elektrikle çalışan otomobillerin gelecek neslini temsil ediyor. Karbon fiberden üretilmiş tek parça şasisinin özel çizgileri ve 750 kW’lık güç aktarım mekanizması sayesinde, hem kolay hem de üst düzey performansa sahip bir sürüş sağlıyor. Ağırlığı yalnızca 1.690 kg olan Carmen üç saniyeden kısa bir sürede saatte 100 km hıza erişebilirken, maksimum hızı elektronik olarak 250 km/s İle sınırlandırılmış.
Carmen’in heyecan verici ve göz alıcı tasarımı, agresif sportif karakteri ile zamansız zarafeti dengeli bir biçimde bir arada sergiliyor. Asfaltta bulunan diğer her araçtan ilk saniyede sıyrılan bu özel tasarımı, 20. yüzyılın başlarında Hispano Suiza’nın ürettiği klasik otomobillere göz kırpıyor.

 

Otomobilin iç tasarımı içinde en yüksek kaliteli materyaller, stilini Hispano Suiza’nın geçmişteki en lüks modellerinden ilham alacak şekilde bir araya getirilmiş. İki kişilik kabin, otomobilin yüksek performansını kusursuz bir biçimde tamamlıyor.
Barselona’da tasarlanan ve üretilen Carmen, markanın elegan tasarım mirasını modern zamanın hiper lüks otomobiliyle harmanlamış. Her detayı üst düzey işçilikle meydana getirilen Carmen, 2019’un sonlarında üretime geçecek ve yalnızca 19 adet otomobil 1,5 milyon Euro fiyat etiketiyle satışa sunulacak.