Başarısızlığın En Başarılı Müzesi

01 Mart 2019

‘’The Museum Failure’’ klasik bir müze değil. Burada Colgate donmuş lazanya veya yeşil Heinz ketçap görmeniz mümkün. Başarısızlık bu müzenin olmazsa olmazı.

‘’The Museum Failure’’ 100’den fazla başarısız olmuş projeye ev sahipliği yapan Helsingborg, İsveç’te bir müze. Kendisini günümüzde değişen ve modernleşen müzecilik anlayışının bir yansıması olarak da değerlendirebiliriz. Fikrin babası olan Samuel West bir küratör ve psikoloji uzmanı. Kırık Kalpler Müzesi’ni -insanların eski sevgililerinden kalan eşyalarını paylaştığı müze – görmesiyle kendi fikrini de hayata geçirme kararı alıyor.

 

Teknolojinin hızla gelişmesi veya yanlış öngörüler bu müzenin temelini oluşturuyor. Google Glass, Harley Davidson Parfüm, Google Glass ya da Nokia N-Gage... Düşününce bazılarını hatırlayamıyoruz bile. West, bize hatırlatmanın ötesinde başarıya her zaman hatalarla ulaşıldığını anlatabilmek için burayı açmış. Amaç, Apple iPhone, VCR ve Ford Mustang’den önce nelerin başarısız olup değiştirildiğini anlatabilmek.


Büyük hit olacağına inanılan Segway, kadınlara özel BIC kalemler, kahveli kola, sadece tweet atabileceğiniz bir gereç olan Twitter Peek... İnovasyonun zorlu bir yol olduğunun belki de en etkileyici anlatımı “Museum of Failure”. Hangi yeniliğin peşinde olursanız olun, en büyüklerin bile bu sancılı yoldan geçtiğini unutmamak gerekiyor.

failuremuseum.com