Başka Dilde Aksesuar: Naturaleza Muerta

06 Nisan 2018

Kolombiyalı Natalia Criado, topladığı farklı ilhamları, her defasında başka formlarda ortaya çıkarıyor. Bir önceki koleksiyonu bir sofra takımı iken Criado’nun bu defaki konusu mücevherler.

"Benim için lüks özel ve eşsiz olan her şeydir. Bu bir deneyim olabilir ya da el işçiliğiyle yapılmış bir eşya..."

Natalia Criado, İtalya Floransa’da yaşayan bir Kolombiyalı. Bu iki ülkenin birbiriyle olan zıtlığı, mevzu bahis edilecek bir şey değil, ama onun tasarım anlayışınızı anlayabilmeniz için iyi bir ipucu. Birbirinden son derece farklı iki noktayı tek bir yerde birleştiren Criado, geçmişten ve hatta ilkel formlardan, Kolombiya kültüründen ve bugünden ilham alıyor. Bir sanatçı gibi yaklaşıyor tasarıma. Aynı zamanının sürreal sanatçıları gibi, kimi zaman dışa vurşunu yarı değerli taşlardan ve bakırdan yarattığı sofra takımlarıyla, kimi zamansa altın mücevherle yorumluyor. Criado’nun tasarım anlayışı üzerine konuştuk, Floransa’daki favori yerlerini sorduk.

Tasarımcı Natalia Criado; Fotoğraf, Marina Denisova

Son koleksiyonunda başlayalım mı? Naturaleza Muerta’dan bahseder misin?
Naturaleza Muerta bir tasarımcı olarak doğurduğum bir koleksiyon. Daha önceki koleksiyonumda ev için objeler, ev aksesuarları yaratmıştım. Sanıyorum bu defakine vücut objeleri diyebilirim. ‘Still life’ görsellerdeki objelerle ilgili düşündüğüm bir dönemde ortaya çıktı. Altın ve gümüşten yarattığım parçaları doğal taşlarla bir araya getirdim. Koleksiyonun içindeki başlıca elementler; armutlar, elmalar, avokado, limon ve seramik vazolar.

Bu koleksiyonda kimden, neden ilham aldın peki?

Koleksiyonun ilhamı güçlü ve sofistike ama mutlaka kendi duruşuna sahip olan kadınlar.

Peki genel olarak nelerden ilham alıyorsun? Seni neler etkiliyor?
Ortaya çıkardığım şey ne olursa olsun; işlerimin ilham kaynağı her zaman için anlar, anılar... Mesela büyük annemin antika mücevherleri, annemin gümüş yemek takımları, teyzemin işlediği kumaşlar, bir seyahat ya da bir sevgili...

Koleksiyonlarının arasında hep farklı bir obje arayışı var. Birinde gözlükler, diğerinde sofra aksesuarları ve şimdi de mücevherler. Değişime çok açıksın belli ki ama değişim senin için ne ifade ediyor, merak ediyoruz.
Benim en büyük beslenme kaynağım, tasarıma biat etmek. Bence tasarımın sürekli beslenmeli ve yeniden modellenmeli. Bu aslında evinizi ya da kendinizi yenilemeniz gibi bir şey.

Geçmiş formlardan çok fazla ilham alıyorsun. Peki kimler için tasarlıyorsun?
Tasarımlarım, herhangi bir şey yaparken, o andan özel bir keyif alan kişiler için özetle. Bilirsin, herhangi bir durumu bile bir deneyim haline getiren insanlar vardır... Ne yiyor, ne giyiyor olurlarsa olsunlar, kullandıkları objeler onları eşsiz, mutlu ve otantik hissettirmelidir.

Kolombiya’da doğup büyüdün ve Milano’da eğitim aldın. Şimdi de Floransa’da yaşıyorsun. Yaşamındaki şehirlerin mekânsal farklılıkları tasarım anlayışını nasıl etkiledi?
Tasarımlarım, aslında tüm bu kültürlerin bir karması. Onlar pre-Colombian, barok ve aynı zamanda minimalist. Ama şunu söylemeliyim; Kolombiya’da büyümüş olmak beni en çok şu anlamda etkiledi: Renkleri, doğası, suyu, her yerde el işçiliği ile zanaatlarını sergileyenler ve her şeye rağmen mutlu insanları görerek büyümek muhteşem ve güç veren bir his.

Geleneksel el işçiliği ile ilgilendiğini ve işlerini o şekilde çıkardığını biliyorum. Zanaatın senin için öneminden bize bahseder misin?
Bana kalırsa el işçiliği ve zanaat her şeyin çıkış noktası. Objelerimizin ve etrafımızdaki neredeyse her şeyin temelinde o var. Dolayısıyla önemden çok daha başka bir yerde benim için.El işçiliği gerçeğin ta kendisi.

Lüks senin için ne ifade ediyor?  
Lüks özel, eşsizdir. Bu bir deneyim olabilir ya da el işçiliğiyle yapılmış bir eşya...

Bize Floransa’yla ilgili birkaç tüyo verir misin? Nereye mutlaka gitmeli ve ne yapmalıyız?
Floransa romantik bir kaçış noktası benim için. Biblioteca Centrale, bir toplu çalışma yeri ve sanat alanı; Numero Venti, şehirdeki en iyi mücevher ve takıların olduğu Alessandro Dari, harika sandaletler bulabileceğiniz Cibreo, en iyi ekmek kesinlikle Sforno’da, eğer makarna dışında sağlıklı bir seçenek arıyorsanız ve romantik yemekler için Fabricca ve farklı bir alışveriş deneyimi için Bjork ve vintage alışverişi için kesinlikle Nadine.

Natlia Criado’nun tasarımları; www.nataliacriado.com adresinden direkt olarak ve Floransa’da Hugo Poggi, Les Nadines, Björk ve Paris’te Arteum’da satılıyor.