¨Bauhaus¨ Akımı 100. Yılında Doğduğu Eve Geri Dönüyor

22 Nisan 2019

Yeni müze modernizmin kronolojik katmanlarını hikayeleştirerek bir araya getirirken, güncel tartışmalar için de iletken rolü oynuyor.

1919’da Almanya’nın Weimar kentinde doğan Bauhaus sanat akımı 100.yılını kutluyor. Walter Gropius tarafından başlatılan Bauhaus Okulu 1925’de Dessau’ya taşınmıştı. Nisan ayında ise; Berlin merkezli Heike Hanada Laboratory of Art & Architecture tarafından tasarlanan ve 2.000 metrekareyi kaplayan Bauhaus Museum ile temellerinin atıldığı Weimar’a geri dönüyor. 

 

Bauhaus hareketinin tarihini öne çıkaran ve modernizm çağını kutlayan müze tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başarıyor. Yeni müze modernizmin kronolojik katmanlarını hikayeleştirerek bir araya getirirken, güncel tartışmalar için de iletken rolü oynuyor.Müzede, Bauhaus okulunun 1925 tarihli 168 eserinin yanısıra,  o günden bu yana büyümeye devam eden ve 13.000 parçalık bir koleksiyona dönüşen "The Bauhaus Comes From Weimar¨ dan eserler de yer alıyor.

 

Bauhaus hareketinin tarihini öne çıkaran ve modernizm çağını kutlayan müze tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başarıyor. Yeni müze modernizmin kronolojik katmanlarını hikayeleştirerek bir araya getirirken, güncel tartışmalar için de iletken rolü oynuyor.

 

Müzede, Bauhaus okulunun 1925 tarihli 168 eserinin yanısıra,  o günden bu yana büyümeye devam eden ve 13.000 parçalık bir koleksiyona dönüşen "The Bauhaus Comes From Weimar¨ dan eserler deyer alıyor.
Kalıcı sergi; “Birlikte nasıl yaşamak isteriz? ¨ sorusunu sorguluyor ve Gropius’un yanısıra Marianne Brandt, Marcel Breuer, Carl Jacob Jucker, Peter Keler, Paul Klee, Lászlo Moholy-Nagy, Mies van der Rohe ve Eberhardt Schrammen gibi çağdaşlarının eserlerini bir arada sunuyor.
Yine Wiemar’da yer alan Neues Museum da eşzamanlı olarak "Van der Velde, Nietzsche and Modernism Around 1900" isimli sergiye ev sahipliği yapıyor.