Bedenini Hareket Ettir, Zihnini Güçlendir!

11 Mart 2019

Sadece 10 dakikalık bir egzersizin bile eğer kaygı bozukluğu içerisindeyseniz sizi rahatlatabileceğini söyleseydik, tepkiniz ne olurdu?

Fiziksel aktivitenin zihinsel sağlığa yardımcı olduğu tezinin altında birçok sebep yatar - ruh halinizi yükseltir, stresi azaltır ve uykuyu daha kaliteli bir hale getirir. Ayrıca kaygının neden olduğu adrenalinin bir kısmını da kardiyo egzersizlerinizde kullanabilirsiniz. Tabi ki de tek başına sadece egzersiz yapmak ciddi zihinsel bozuklukları veya ağır depresyon ataklarını tamamiyle tedavi edemiyor ancak bir nebze de olsa azalmasını sağlıyor. 

JAMA Psikiyatri dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre fiziksel aktivite depresyonu önlemek için kullanılan önemli bir stratejik adım fakat depresyonu ilaçsız bir şekilde kökünden ortadan kaldırmak gibi bir vaadde bulunmuyor. Diğer yandan bir başka teori daha var ki, egzersizin beyindeki hipokampüs üzerindeki olumlu etkisine bakarak: “Bu bölge, depresyon, bipolar bozukluk, şizofreni, hafif bilişsel bozukluk ve demans da dahil olmak üzere birçok zihinsel sağlık ve bilişsel koşulda hacimce azalmıştır” diyor. Sadece 10 dakikalık hafif bir egzersizin hipokampüste kısa süreli, 12 hafta sonra ise uzun süreli bir etkisi olduğu gözlemleniyor. Fiziksel egzersizlerin zihinsel sağlığımızı rahatlattığı kanıtlanmış̧ olmasına rağmen hala birçoğumuz bu farkındalığa sahip değiliz. Egzersiz yapmayı hala angarya bir iş olarak görüyor ve düzenli olarak egzersiz yapmıyoruz.

Bu alışkanlık ise hemen hemen tüm huylarımızın ve kişilik   özelliklerimizin oluştuğu dönem olan çocukluğumuza dayanıyor. Günümüz modern dünyası dikkatimizi dağıtmak için gerekli olan tüm argümanlara sahip ve bizlerde bunun karşısında savunmasız kalarak her gün spor yapmamak için kendimize yeni bir bahane daha üretiyoruz. Bugün açık havada güzel bir koşu yapmak yerine hepimiz evlerimizde yer alan büyük ekranlar karşısında hapsolmuş durumdayız ve bizlerden gerçek yaşantı ile sanal ortam arasında bir seçim yapmamız istense, eminiz ki çoğumuz sanal yaşantıyı seçeriz. Aslında egzersiz beyinlerimiz ile zihinlerimizi aynı anda eğitmek için büyük bir şans. Bedenlerimizi ve beynimizi birleşik organizmalar olarak düşünebiliriz. Birine sahip olmadan diğerine de sahip olamıyoruz. Diğer bir yandan iç sesiniz size bir şeyi yapamayacağınızı söylediği zaman ona kulak asmadan kendinizi zorladığınızda ve bunu başardığınızda kendinizi zihinsel olarak çok daha fazla mutlu hissedersiniz. O zaman haydi şimdi kendi kendimize meydan okuyup harekete geçme zamanı !