Bell’in Hibrit-Elektrikli Uçan Arabası “2020’lerin ortalarında” geliyor

16 Nisan 2019

Fütüristik bir ulaşım tarzı olarak ortaya çıktı; Bell’in Hibrit-Elektrikli Uçan Arabası

 21. yüzyılda pek çoğumuz uzayda yaşam, uçan arabalar ve insani robotlar konusunda benzer şakalar yaparız. Dünyamızın bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi gözüktüğü bir zamanda, uçan arabalarla seyahat etmek hiç kuşkusuz ki ilk sırada yer alıyor. 
 Boston Dynamics ve Elon Musk’ın teknolojik dünyaya olan katkıları yadsınamaz fakat yinede henüz o ütopik dünyaya tam anlamıyla geçiş yapamadık. Peki ya uçan arabalar? Uber’in uçan taksi ortaklarından Bell'in CES 2019'da tanıttığı düşey kalkış ve iniş (VTOL) yeteneğine sahip beş kişilik Nexus hibrit elektrikli hava taksisi, bunları yakın bir gerçeklik haline getiriyor.

 

Tabii bu konuda bir uyarı var. Verge-Bell yaptığı açıklamada, “Otomobiller gerçek bir hizmet sunma noktasına gelene kadar piyasaya sunulmayack” dedi. Peki bu prototip tanıtıldıktan sonra neler olacak? Bell inovasyon direktörü Scott Drennan, Verge'e verdiği açıklamada, 2020'lerin ortalarında seçkin şehirlerin üzerinde uçurmayı planladıkları Nexus modellerinin kendilerini “güvende ve rahat hissettireceğini" söyledi. 275 kg'a kadar yük taşıyabilecekler ve daha uzun uçuşlara izin verecek bir hibrit elektrikli motorla çalışacaklar.
Uber havacılık direktöMark Moore, Nexus bu atılımın “tamamen elektrikli araçlar” için yalnızca bir adım olduğunu belirtti. Uber, kendi imajını bu fütüristik ulaşım tarzı ile yenilediğini düşünüyor.

Kara üzerinde araba kullanmanın tam anlamıyla bir kabus olduğu büyük şehirler için müthiş bir icat olan Bell, bizi trafik çilesinden de kurtaracakmış gibi gözüküyor.