Bending Arc: Janet Echelman’ın büyük ölçekli dokuma enstalasyonu

03 Ağustos 2020

Amerikalı sanatçı Janet Echelman, tarihi Amerikan Sivil Haklar Hareketine kadar uzanan Florida'daki bir parka renkli liflerden oluşan dokuma bir heykel yerleştirdi.

“Bending Arc,” St Petersburg, Florida'daki Pier Bölgesi'ne bakan bir parkın üzerinde asılı duran kalıcı bir enstalasyon. Eser, zirvede 21.9 metre yüksekliğinde ve 129.2 metre genişliğinde. Rüzgârın hareketi ile dalgalandıkça şekli sürekli değişen eseri tasarlarken, bir Florida yerlisi olan Echelman, eski kartpostallarda gösterilen plaj şemsiyelerinin renklerinden ve desenlerinden ipuçları aldı.


Florida’daki bu parkın tarihini araştırırken 1950'lerde başlayan Sivil Haklar Hareketi sırasında bu alanın tarihsel öneminin farkına vardı. Echelman, Sivil Haklar aktivisti Martin Luther King'in söylediği sözlere atıfta bulunarak eserini “Bending Arc” (Bükme Ark) olarak adlandırdı: "Ahlaki evrenin yayı uzun ama adalete doğru eğiliyor."


Geceleri düşük enerjili LED ışıkları ile pembe ve mor tonlarında renklendiriliyor. Echelman, heykelin ziyaretçilere duyusal bir deneyim sunmasını umuyor.