Benim Adım Aesop

07 Ekim 2018

Aesop, ilham verici bir iş birliğiyle Roma'daki en yeni mağazasını açıyor. Başrolde, Beni Adınla Çağır filminin yönetmeni Luca Guadagnino var.


"Paphitis ve Guadagnino’nun mağaza için fikri, yönetmenin hatırlattığı Maria Callas’ın 1958’de Roma’daki bir konser çıkarmasıyla başlıyor."

Aesop ve vizyoner kurucusu Dennis Paphitis’in, perakendede küreselleşme karşıtı hareketin manifestosunu yazdığı, gelecek vaat eden ve yerleşik mimarları ve yerel toplulukları kullanma yolunu açarak markayı dünyaya katmayı değil de, dünyayı markaya katmanın yollarını araştırdı denebilir. Her mağazasındaki benzersiz lavabo tasarımları, yeni malzeme kullanımı, ilham verici iç mimari ve tazeleyici içecekleriyle, alışverişi bir deneyime dönüştürüyor Aesop. Şimdi ise ünlü film yönetmeni Luca Guadagnino ile ilham verici bir işbirliği olan Roma mağazasına imza atıyor.

Kültürel açıdan en ‘akıcı’ insanlardan biri olan Paphitis, 30 yıl önce cilt bakım markası Aesop’u kuruyor, ancak altı yıl önce Brezilyalı kozmetik şirketi Natura'ya satıyor. Şu anda arka koltukta yola devam ederek, durmadan, sessizce ve onurlu bir şekilde, kültürel bağlantıların peşinden koşuyor.

Paphitis ve Guadagnino’nun mağaza için fikri, yönetmenin hatırlattığı Maria Callas’ın 1958’de Roma’daki bir konser çıkarmasıyla başlıyor. Aynı dili konuşuyor ikili. Film yönetmeni dükkânı, yerel bir özütle donatmayı seçiyor. Örneğin Lucina kilisesindeki San Lorenzo'dan malzeme ve tasarım ilhamı alıp, bunu kültürel başka donelerle kaynaştırıyor ve ortaya her zamanki gibi olmayan ama nostaljik izler taşıyan, savaştan sonraki modernizmi hatırlatan bir Roma algısı çıkıyor.

Krem ve mocha traverten yer karoları, Lucina kilisesinin yakınındaki San Lorenzo'nun katından esinlenilmiş ve kilisenin iç kısmındaki mermerleri andıran geniş, monolitik tezgahları oluşturmuş. Musluklarda, Scarpa'dan esinlenilmiş ve ayna ile birlikte tezgahta duran Murano cam vazo, hepsi İtalyan zanaatkarlar tarafından yapılan mağaza için özel olarak üretilmiş.

Yaşayan bir alanın yapımında bir film setinden daha fazla disiplin olduğunu kavrayan Guadagnino, Aesop’un Soho’da açacağı yeni dükkanı için de heyecan verici bir isim olabilir.