Bentley 100. yaşını nefes kesen bir tasarımla kutluyor

19 Temmuz 2019

Sektördeki 100. yılını kutlayan İngiliz lüks otomobil üreticisi Bentley yeni konsept otomobili EXP 100 GT ile geleceğe göz kırpıyor.


Bentley son yüzyılda hem lüks otomobili hem de grand touring konseptini yeniden tanımladı. İngiliz otomobil üreticisi bu sene 100. yılının şerefine çıkardığı yeni konsept arabası EXP 100 GT ile geçmişine bir saygı duruşunda bulunurken geleceğin grand touring arabalarına da ilham veriyor. 


Lüksü hem iç hem de dış tasarımı ile müşterilerine sunan EXP 100 GT, karbon fiber ve alüminyumun muhteşem birleşiminin bir ürünü. Bir uzay üssünü andıran iç tasarımında ise doğal ürünler öne çıkıyor. Bakır rengin hâkim olduğu tasarımda Riverwood ahşap kullanılmış. Cam tavanı sayesinde de hem sürücülere hem de yolculara üstü açık bir arabada seyahat ediyormuşçasına eğlenceli ve konforlu bir yolculuk sunuyor. Sürdürülebilirliğe de önem veren otomobil için Bentley doğa dostu bir araba kokusunu da müşterilerine EXP 100 GT ile birlikte sunuyor. 


Motor kapağının altında ise Bentley EXP 100 GT elektrik gücü ve otonom sürüş teknolojisini ortak noktada buluşturuyor. Tamamen elektrikli altyapı üzerine geliştirilen otomobil yüksek tork gücü sayesinde 0’dan 100’e sadece 2,5 saniyede çıkarabiliyor. 300 km/s maksimumum hıza erişebildiği açıklanan EXP 100 GT, tamamen dolu bataryalarıyla 700 kilometre gibi gerçekten takdir edilecek bir menzil vadediyor. Bentley’nin bu son mucizesinin en önemli özelliği ise bataryalarının dolum süresi. Sadece 15 dakikalık hızlı bir şarj ile bataryalar yüzde 80 doluluğa ulaşabiliyor. 

Her ne kadar bütün bu özellikleri ile Bentley yeni konsept arabası ile çıtayı yükseltmiş gibi görünse de asıl yenilik EXP 100 GT’nin yapay zekâ destekli asistanı. Bu son teknoloji yapay zekâ otomobilin kullanıcısına bataryaların şarjından koltukların sürücünün özelliklerine göre ayarlanmasına kadar birçok konuda yardım ediyor. Ayrıca sürücünün sürüş yeteneklerine göre de en rahat yolculuğu vadediyor.