Bentley Yüzüncü Yılını, Efsane Yarış Otomobili Blower’dan İlham Alarak Kutluyor.

10 Nisan 2019

Bentley'den geçmişe göz kırpan bir dokunuş

Bentley, Cenevre Otomobil Fuarı’nda otomobil koleksiyonerlerini fazlasıyla heyecanlandıran çok özel bir modelini tanıttı. Sadece 100 adet üretilecek olan bu model, markanın 100. yılını kutlamak üzere tasarlandı. İlhamını bir yarış efsanesinden alan Continental GT Number 9, Bentley’nin en ayrıcalıklı müşterilerinin özgün isteklerine cevap veren tasarım departmanı Mulliner’in imzasını taşıyor.
Number 9, efsane yarış otomobili Bentley ‘Blower’a ve hem bu otomobilin yaratıcısı olan hem de onunla 1930’da Le Mans 24 Hours yarışında asfalta çıkan, Bentley tutkunu Sir ‘Tim’ Birkin’e bir saygı duruşu niteliği taşıyor.

Blower’ın ikonik yeşil renginin GT Continental’in sınırlı sayıda üretilen bu özel versiyonuna taşınması da bunu kanıtlıyor. Böylece Number 9, Bentley’nin motor sporları geçmişini yeni nesle aktarmış oluyor.

 

Number 9’nın özellikle iç tasarımının detayları adeta geçmişe bir yolculuk gibi. En dikkat çekici nokta, 100 aracın her birinde, Le Mans’ta yarışan otomobilin koltuğundan bir parçanın ‘sergilenmesi’. Arkadan aydınlatmalı bu parça aracın ön panelinin merkezinde, reçine içinde sergilenerek her araca tarihten bir parçayı gerçek anlamda katmış oluyor.

 

Otomobilin merkez konsolu, 20’ler ve 30’larda hem havacılık hem de yarış otomobillerinde popüler olmuş özel dokulu bir alüminyum ile üretiliyor. Geçmişe göz kırpan bir başka dokunuş ise merkez konsolda yer alan saatin, British Jaeger markası ile işbirliği içinde tasarlanması. ‘Blower’da bulunan orijinal kadrandan esinlenen bu saat, o yılların geleneksel metodları kullanılarak üretildi. 18 karat altından tasarlanmış butonları da aynı şekilde vintage yarış arabası modelinden ilham alıyor. Aracın Viridian yeşili ve Beluga siyahı olmak üzere iki renk seçeneği bulunuyor.
Bentley, henüz kendisi yepyeni olan Continental GT modelininin üzerinden çok kısa bir süre geçse de bu modelin sınırlı sayıda üretilen bir koleksiyoner versiyonunu da Cenevre’de tanıtmış oldu. Dünyanın en lüks Grand Tourer’ı demenin yanlış olmayacağı Bentley No. 9’un her biri İngiltere’de elle üretilecek.