Bentley’den elektrikli otomobil açılımı

18 Ekim 2019

Bentley, fütüristik bir yaklaşımla tasarladığı konsept otomobili EXP 100 GT ile tamamen elektrikli ilk motorunu da yaratmış oldu.


Kuruluşunun 100. yılını kutlayan lüks otomobil üreticisi Bentley, yeni konsept otomobili EXP 100 GT ile yeni bir döneme girdiğini kanıtlıyor. EXP 100 GT, Bentley markasının 2035 yılında olmak istediği yeri gösterirken gelecekte üretmek istediği araçların da bir ön gösterimi niteliğini taşıyor. 


Markanın ilk tam elektrikli motoruna sahip olan EXP 100 GT doğa dostu olmasının yanı sıra bir sanat eserini andırıyor. Çarpıcı bir iç ve dış tasarıma sahip olan yeni Bentley, karbon fiber ve alüminyumdan üretilmiş bir gövdeye sahip. 5.8 metre uzunluğundaki ve 2.4 metre genişliğindeki gövde ise iki kapılı bir coupe olarak tasarlanmış. 


Araca istenilen performansın verilebilmesi adına Bentley her tekerlek için ayrı bir elektrikli motor kullanmış. Bu teknoloji harikası motorlar sayesinde 0’dan 100’e 2.5 saniyede çıkan EXP 100 GT tam dolu bir batarya ile 700 kilometre yol yapabiliyor. Hızlı şarj teknolojisi sayesinde de 15 dakika gibi kısa bir sürede yüzde 80’i doluyor.


Aracın iç dizaynında ise Bentley’nin imzası haline gelen elegan tasarım dikkat çekiyor. 10 aydan daha uzun süre dünyanın en yetenekli cam, ahşap ve deri işçileri ile birlikte çalışılarak tasarlanan EXP 100 GT’nin içndeki ahşap gövdesinde Turba bataklığından kurtarılan 5.000 yıllık ağaçlar kullanılmış. Kumaş döşemede ise hayvan derisi kullanmadıklarını açıklayan şirket koltuk ve kapılardaki detaylar için vegan deri kullanmış. 


Aracın ön konsolu ise yapay zekanın en son nimetlerinden yararlanılarak yaratılmış. Araçtaki yapay zekaya sahip kişisel asistan sürücünün kan basıncını ölçerek ruh halini öğrenebiliyor; aracın içindeki ışık miktarını, sıcaklığı ve diğer değişkenleri kontrol edebiliyor.