Benzersiz bir kültür insanı: Avni Lifij

18 Ekim 2019

Sakıp Sabancı Müzesi, Türk resim tarihinin yapıtaşlarından Hüseyin Avni Lifij’in çok yönlü üretimini yansıtan bir sergiyle karşımızda.


Türk resim sanatının öncülerinden Avni Lifij, çok yönlü üretimini yansıtan kapsamlı bir sergiyle Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde anılıyor. Sergi, Sabancı Müzesi’nin Feyhaman Duran’la başlayıp Selim Turan’la devam eden ustalara adadığı sergi dizisinin devamı niteliğinde.

1886-1927 yılları arasında yaşamış olan, 1914 Kuşağı’nın en yenilikçi figürlerinden Hüseyin Avni Lifij’i, uzun zamandır sergilenmemiş başyapıtlarının yanı sıra öncü bir eleştirmen, yazar ve fotoğraf sanatçısı olarak yaptığı çalışmalarıyla izliyoruz.


15 Ekim’de başlayıp 12 Ocak 2020’ye kadar devam edecek olan “Avni Lifij. Çağının Yenisi” başlıklı sergi, sanatçının otoportre, poşad, manzara, figürlü kompozisyon gibi farklı türleri içeren geniş bir yelpazeye yayılmış üretiminin yanı sıra kültür politikaları, sanat eleştirisi, fotoğraf gibi alanlardaki çalışmalarını da müze ortamına taşıyor. Sergi, 1000’e yakın yağlıboya resim, etüt, desen, eskiz, poşad, fotoğraf, arşiv malzemesi ve kişisel eşyayla sanatçının hayatına ve sanatına ayrıntılı bir bakış sunuyor.


Aile üyeleri tarafından titizle korunan benzersiz resim ve çizim koleksiyonu ile  arşiv malzemeleri ilk kez sanatçının başyapıtlarıyla beraber sergileniyor. Bu başyapıtlar, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Milli Kütüphane koleksiyonları ve özel koleksiyonlardan toplandı. ‘Pipolu Adam: Sanatkârın Kendi Portresi’, ‘Mareşal Fevzi Çakmak’ın Portresi’, ‘Alegori’, ‘Sanatkârın Kendi Portresi’ gibi uzun zamandır veya daha önce hiç sergilenmemiş Avni Lifij eserleri bu seçkide izleyiciyle buluşuyor.


Sanatçının yeterince bilinmeyen fotoğraf alanındaki çalışmalarına ışık tutmak üzere, Sirel ailesinin arşivinde yer alan tüm cam negatifler ve fotoğraflar bir araya getiriliyor ve bazılarına temel oluşturdukları poşadlarla beraber sunuluyor. 


Aynı zamanda Avni Lifij’in Aile Koleksiyonları ve özel koleksiyonlarda bulunan tüm yazılarının bir araya getirileceği sergi, izleyicilere yazar Lifij’i keşfetme imkânı sunuyor. Sanatçının sanat eleştirisi, şehircilik, kültür politikaları ve sanat kuramını içeren temalarda Osmanlıca ve Fransızca kaleme aldığı yazılar ve felsefe çevirileri müze ortamına taşınıyor. Söz konusu yazılar ise sergiyle bağlantılı yayımlanacak bir kitapta, sanat tarihçi Ömer Faruk Şerifoğlu’nun titiz çalışmasıyla ilk kez bir araya getirildi.

Sabancı Müzesi bu kapsamlı sergiyi, belgesel gösterimleri, konferanslar, sergi turları ve çocuklara yönelik atölye çalışmalarıyla destekliyor.