Bergendy Cooke’un Marakeş'teki Yeni Oteli

04 Mayıs 2023

Yeni Zelanda mimarlık stüdyosu Bergendy Cooke, Marakeş'teki butik otel Maison Brummell Majorelle'i yaratırken Fas mimarisinden ilham aldı.

Marakeş'in ünlü Majorelle Bahçeleri'nin yanında yer alan Maison Brummell Majorelle, yerel mimariyi yansıtmak ve bölgenin tarihini çağdaş bir dokunuşla kutlamak için Faslı mimar Amine Abouraoui ile iş birliği içinde tasarlandı. 


Stüdyo kurucusu Bergendy Cooke verdiği demeçte, “Marakeş Medinesi’nin eski sur duvarlarına atıfta bulunarak, tanınabilir Arap mimari unsurlarının eğlenceli bir yabancı yorumunu yaratmayı hedefledik”dedi.


Balkonların duvarları otelin dış duvarlarına uygun açık pembe Tadelakt sıva ile tamamlandı. Aynı sıva, duvarların kıvrımlarını vurgulamak için seçilen nötr bir renkte iç mekana uygulandı.
Yerel olarak üretilen çelik doğramalar ve kaplamalar, el yapımı fayanslar ve pirinç elementler iç mekanlarda yer alıyor. 
Odalar, sokak seviyesinin altında yer alan ve yüzme havuzu ve geleneksel hamamın yanı sıra yemek ve eğlence için ortak alanlara ev sahipliği yapan bahçe katı, dalma havuzu ve masaj odası da dahil olmak üzere üç kata yayılmıştır.
Zemin katta bir resepsiyon alanı ve dükkanların yanı sıra özel bahçeli ve küvetli üç bahçe odası, birinci katta ise beş yatak odası daha bulunuyor. 


Bu geleneksel aynı zamanda modern bir şekilde yorumlanmış özel otel ilgilenenlerin ziyaretine açık.