Berlin'de yer alan sığınak eşsiz bir müze deneyimi sunuyor

16 Aralık 2019

Koleksiyoner Désiré Feuerle, Berlin’de İkinci Dünya Savaşı sırasında iletişim üssü olarak kullanılan sığınakta özel koleksiyonunu sergiliyor.


Berlin Kreuzberg'deki İkinci Dünya Savaşı sırasında iletişim üssü olarak kullanılan sığınakta sergilenen Feuerle Koleksiyonu, koleksiyoner Désiré Feuerle'nin, Çin İmparatorluk döneminden mobilyalarıyla ve Güneydoğu Asya heykelleriyle uluslararası çağdaş sanat eserleriyle bir araya getiriyor.
İngiliz mimar John Pawson tarafından yenilenen sığınakta yer alan müze, ziyaretçileri farklı dönemler ve kültürler arasında bağ kurarak eşsiz bir deneyim sağlayan sanata öncü bir bakış açısı getirmeye teşvik ediyor.
Koleksiyonda, uluslararası çağdaş sanat eserlerinin yanı sıra M.Ö. 200'den 18. yüzyıla kadar uzanan Çin İmparatorluk döneminden ahşap ve taş mobilyalar ile 7. ve 13. yüzyıldan kalma Khmer heykelleri var.
Ziyaretçiler müzeye attıkları ilk adımla, farklı kültürleri ve zarif sanat eserlerini yeni bir ışık altında ele alan sofistike ve duyusal bir dünyaya giriyor. Çağdaş sanat ile ilgilenen ve Köln'de doksanlı yıllarda bir galeriye sahip olan Désiré Feuerle, Almanya’da antik sanatın çağdaş ve modern sanatla yan yana ele almasıyla birlikte antikalara çağdaş bir yaklaşımla bakma konusunda öncü bir isim.