Berlinische Galerie’den Sibylle Bergemann Retrospektifi

07 Temmuz 2022

Berlinische Galerie, Alman fotoğrafçı Sibylle Bergemann’ın insan hikayelerine odaklanan çalışmalarını sanatseverlerle buluşturuyor.

Alman fotoğrafçı Sibylle Bergemann (1941-2010), kırk yılı aşkın süredir dünyayı dolaşarak değişen toplumların umutlarını ve acılarını merkezine aldığı güçlü hikayeler anlatıyor.


Fotoğrafçının çalışmalarını bir araya getiren Berlin merkezli Berlinische Galerie, 'Kasaba ve Ülke ve Köpekler, Fotoğraflar 1966-2010' başlıklı sergi ile usta sanatçının yakaladığı samimi hikayelerin yanı sıra zamanının sosyal ve politik nüanslarını ortaya koyuyor.
Bergemann 1994'te “Resimlere gerçekliği getirmek istiyorum” demişti. Bugün, Berlinische Galerie'nin odalarında gezinirken, insan bu duyguyu daha da fazla hissediyor ve fotoğrafının hayatına yayılan özel projesinin önemini kavrıyor.


1960'ların Berlin'inin melankolik siyah-beyaz fotoğraflarından, Berlin duvarı sonrası renkli baskılara Bergemann; özgün fotoğraflar, gündelik hayattan sahneler, gözden kaçan detaylar ve beklenmedik karakterlerle unutulmuş hikayeleri gözler önüne seriyor.
“Kasaba ve Ülke ve Köpekler, Fotoğraflar 1966-2010” isimli sergi 10 Ekim 2022'ye kadar Berlinische Galerie'de ziyaretçileriyle buluşacak.