Beş adımda: MALMÖ

15 Aralık 2016

Son birkaç senede Michelin rehberindeki varlığının artmasının da doğal etkisiyle İsveç’in yeni gözbebeği, Malmö oldu.

Küçük ölçekli, özgün ruhlu şehri hızlı bir turda anlamanın yolu bu beş kritik noktadan geçiyor.

İsveç’in en güneyinde olmasının, kapı komşusu Kopenhag’a köprü uzaklığında olmasının artan popülaritesinde rolü büyük.

1. Restoran: Bloom In The Park

İskandinav bölgesinin Michelin yıldızlı tek kadın şefinin meşhur restoranı burası. 2015’te ‘Yılın Restoranı’ seçilen Bloom In The Park, meşhur şehir parkının içinde, göl kenarında, masalsı bir tonda; sürprizli ve sıcak. Uzaktan/dışarıdan İskandinav olan diğer her şey gibi: Ahşap, minimal, soğuk, mesafeli. İçeri girince ise durum değişiyor.

Mimar Jonas Lindvall’ın dokunuşuyla içeri süzülen ışık, şef/patron Titti Qvarnström’un ruhuyla mutfaktan yükselen neşe, 32 kişilik restoran Bloom In The Park’ı benzerlerinin aksine daha sıcak ve gülümseyen bir yer yapıyor.

2. Alışveriş: Très Bien

Yüz ölçümü avuç içi kadar olan bir şehirde, her şey ortada; tasarım mağazalarının çoğu Davidshall Caddesi üzerinde.
2006 yılında açılan ferah, sade, şık ve hafif Très Bien, bir İskandinav mağazasından beklediğiniz her şeyin karşılığını veriyor.

3. İlham: Form Design Center

Form Design Center'ın giriş kapısı sizi bir kemerden geçirip küçük bir avluya çıkaracak. Ana binasının sağına soluna serpiştirilmiş küçük mağazalar sizi el işi mutfak fırçalarına yoğunlaşan Iris Hantwerk’ten sadece mum tasarlayan David Taylor’a çeşitli lokal markalarla tanıştıracak. Ana binaysa, üç katlı, çoktan seçmeli: Sergi, atölye, mağaza, kafe... Bakmalık, karıştırmalık ve uzun uzun vakit geçirmelik.

4. Kahve: Sockerbit

İsveç’te kahve molası vermenin, farklı bir inceliği ve ayrı bir kültürü var. Bunun özel bir adı bile var: Fika. Bu ritüel için hazırlanan tatlı çeşitleri, kahve alternatifleri İskandinav mutfağına hoşluk ve sıcaklık ekleyen katmanlar. Gitmişken, kahve ihtiyacını ayaküstü halletmek yerine ‘Fika’ sanatının hakkını verecek bir lokasyon seçmeli. Sockerbit, müdavimleri ve meşhur böğürtlenli kekiyle iddiali bir kafe.

5. Dekorasyon: Formargruppen

Güneş ışığını az alan, yaşamını ağırlıklı olarak evde geçiren bir toplumun; dekorasyon konusunda yüksek bir gustoya sahip olması sürpriz değil. Formargruppen, sadece İsveç’te bulabileceğiniz özgün ev ürünleri sunan kişilikli mağazalardan sadece bir tanesi.