Beverly Hills’de bir İtalyan

22 Şubat 2020

Dünyanın en iyi şefleri arasında gösterilen İtalyan Massimo Bottura, modaevi Gucci’nin Beverly Hills’deki yeni restoranında konuklarına beklemendik sürprizler hazırlıyor.


İtalyan modaevi Gucci’nin Beverly Hills’deki mağazası ilk bakışta herhangi bir lüks segment modaevinin butiğine benzeyebilir. Ama mağazanın en üst katına çıktığınızda Rodeo Drive’a bakan terasında üç Michelin yıldızlı şef Massimo Bottura’nın yeni harikalar diyarı Gucci Osteria’ya adım attığınızda kuliner bir maceraya başladığınızı hissediyorsunuz.


Dünyanın en iyi şeflerini konu edinen televizyon programı Chef’s Table ve belgesel Theater of Life’dan tanıdığımız şef, Bottura Kuzey Amerika’da açtığı ilk restoranda ikonik modaevi Gucci ile güçlerini birleştiriyor. Floransa’daki Gucci Osteria’nın şefi Mattia Agazzi’yi de Los Angeles’taki yeni mutfağına katan Bottura Gucci Osteria Beverly Hills’de İtalyan mutfağı ile California kültürünü tek bir menüde buluşturuyor.

Restoranlarında yerel üreticilerin ürünlerini tercih etmesi ile bilinen Bottura, Beverly Hills’deki restoranında da geleneği bozmamış. Organik üretim yapan çiftçilerle anlaşan Bottura deniz ürünleri için ise Santa Barbara’daki balık üreticileri ile yakın dostluk kurmuş. Sürdürebilir lezzetlere önem veren ve mutfağındaki hiçbir ürünün ziyan olmasını istemeyen Bottura aynı zamanda menüde anlık ufak değişiklikler de yapıyor. Örneğin mutfakta taze tavuk olmaması durumunda onun yerine süt danası eti ya da biftek olmaması durumunda balık kullanabiliyor.  Restoranda çiğ sebzeli makarnadan risottolu pizzaya kadar birçok yeni yemek sunan Bottura Floransa’daki restoranının en sevilen yemeklerinden olan Emilia Burger’i de Beverly Hills’deki restoranına taşımış.


Gucci Osteria’nın dekorasyonu da modaevinin İtalyan köklerine gönderme yapıyor. 50 kişilik restoranın duvar kağıtları Gucci’nin monogram arması ile süslü. Zarif kırmızı mermerden masalar ve kadife sandalyeler ile restorana vintage bir görünüm kazandırılmış ve Gucci’nin Floransa’daki restoranı ile bir benzerlik oluşturulmuş.

Modaevi Gucci ve şef Bottura’nın kuliner iş birliği her ne kadar 2018 yılında başlasa da Gucci ve Battura’nın birlikteliği çok eskilere dayanıyor. İtalyan şef şu anda Gucci’nin CEO’luğunu üstlenen Marco Bizzarri ile Modena’da birlikte büyümüş. Beverly Hills’deki mağaza restorasyona girmeden ziyaret eden İtalyan şef Bizzarri’ye yeni bir restoran fikrini açtığında ise hemen kabul görmüş. Her ne kadar Bottura’nın günlerini şu sıralar Beverly Hills restoranı doldursa da İtalyan şef daha bu restoranın açılışının üstünden çok geçmeden yeni bir proje için kollarını sıvamış. Bottura Tokyo’da açacağı yeni restoranı için evsizlere yemek dağıtımı yapan ve gıda israfını azaltmayı amaçlayan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan “Food For Soul” ile anlaşmış bile.