Beverly Hills’teki Kusursuz Denge

24 Kasım 2022

İç mekan tasarımcısı Jake Arnold, Los Angeles’taki bu yapıda, geçmiş ile bugünü cesur ve zarif bir dille birbirine dahil etmiş.

İngiltere doğumlu, Los Angeles merkezli iç mekan tasarımcısı Jake Arnold, Beverly Hills’teki bu evde, imzası haline gelmiş melankolik renk tonlarını, dokunma arzusu uyandıran dokuları ve Avrupa stili zarafeti sakin bir tonla bir arada kullanıyor. 


1951 yılında midcentury mimari ekolünün temsilcilerinden Gerard Colcord tarafından tasarlanmış beş odalı bu tarihi yapıyı, mimarın ruhuna uygun bir ‘zamansızlık’ teması üzerinden ele alan Arnold, bu süreçte karşılaştığı en büyük zorluğun, içerideki akışı kesintisiz olarak aktarabilmek olduğunu söylüyor: “Yapıda çok sayıda geniş alan, üçgen tavan ve tipik olmayan mimari açı vardı. Mekana özel tasarlanan mobilyaları kıvrımlı formlarda ve beklenmedik şekillerde konumlayarak bu zorluğu kırdık.”  

Mekana, muhtelif doku, desen ve dönemlerin Art Deco ile modernizmin ile iç içe geçtiği enerjik ve cesur bir dil hakim. Pirinç ile kahverengi süeti kombine eden ünitesi, Jean Royère’in Yo-Yo adlı kıvrımlı çelik ayakların üzerinde yükselen tabureleri ve John Currin imzalı tablosu ile salonun köşesinde yer alan retro bar, tasarımcının evdeki favori köşesi. Kütüphane kısmında ise, kuvarsit taş sehpanın koltuklardaki kadife kumaş ile dengelenerek nasıl yumuşadığını görebiliyoruz. Tam da Arnold’un zıtlıklar arasında kurmayı amaçladığı o estetik dengenin bir örneği.