BIENALSUR başlıyor

08 Temmuz 2019

Güney Amerika'ya odaklanan ilk uluslararası bienal, bu yıl 16 ülkede 32 şehirde izleyici karşısında.


Koleksiyonerlerin yetişmekte zorlandığı küresel sanat takvimine önemli bir tarih daha eklendi: Güney Amerika çağdaş sanatını mercek altına alan kapsamlı sanat etkinliği BIENALSUR bu yıl ikinci kez düzenleniyor.

Arjantin'in önde gelen üniversitelerinden UNTREF tarafından düzenlenen bienal, beş kıtadan sanatçıları Güney Amerika kültürüne davet ederken Güney Amerikalı çağdaş sanat izleyicisini de uluslararası sanatçıların bakış açılarıyla tanıştırmak. 2017'de 400 sanatçı ve küratörün katıldığı 'Hikayeleri Kurtarmak, Umuda Sahip Çıkmak' temalı etkinlik, ikinci edisyonunda bu sayıyı aşmayı başarıyor.


Bu yılın dikkat çeken gelişmesi ise Buenos Aires'te gerçekleşen G-20 zirvesinde izlediğimiz Suudi Arabistan diyaloğunun krallıktan bienale katılan üç sanatçı ile pekiştirilmesi. Ayman Zedani, Faisal Samra ve Fatima Al-Banawi, bienal jürisinin seçimiyle eserleri 43 şehirde sergilenecek isimlerden üçü. Bill Viola, Beatriz Milhazes, Sophie Calle, Haroun Farocki, Julio Le Parc gibi sanatçılar da merak edilen isimler arasında.

David Lynch, Patti Smith, bu yıl kaybettiğimiz Agnes Varda gibi büyük yıldızların katılımıyla bir önceki edisyonunda oldukça ilgi toplayan bienal, Buenos Aires'i merkez alsa da Güney Amerika ülkeleri arasında kültürel diyaloğu geliştirmeye yönelik hedefler de taşıyor.