BIG’den Esbjerg Strand Planı

05 Eylül 2022

Danimarka merkezli Mimarlık Stüdyosu BIG, Danimarka Jutland’da su ile çevrili, eğitim odaklı bir kampüs ve inovasyon merkezi olarak geliştirilen bir proje olan Esbjerg Strand’ın görsellerini paylaştı.

Esbjerg sahil kasabasında inşa edilecek olan düzensiz şekilli yapı, deniz seviyesinden yedi metre yükseklikte bir platform üzerinde yükselen ve köprülerle erişilen geniş bir çatı manzarasına ve merkezi bir parka sahip olacak.
Masterplan Esbjerg Strand, Esbjerg of the Future Vision 2025'in, kasabanın nüfusunu artırma ve onu bir eğitim destinasyonuna dönüştürme planının bir parçasını oluşturuyor. BIG'e göre tesis, girişimcileri beceri eğitimi vermeye ikna etmek için ülkenin mevcut pedagoji sistemine meydan okumayı amaçlayan eğitim tesisleri sağlayacak.


Mimarlık Stüdyosu BIG, "Esbjerg Strand için vizyonunumuz, tek bir binada bütün bir şehir yaratmaktır" diyerek projenin amacını aktarıyor. "Masterplan Esbjerg Strand projesinin amacı, eğitim yaklaşımını yeniden düşünecek bir şehir ve kampüs ortamı için çerçeve oluşturmaktır."
BIG, ülkedeki eğitim olanaklarını geliştirirken planın bölgeyi bir turizm merkezi haline getirmesini de umuyor. Projenin ayrıntıları henüz açıklanmadı, ancak BIG tarafından yayınlanan görseller, ahşabın baskın bir malzeme seçimi olacağına işaret ediyor.