“Bilinmeyene Doğru” Sergisi Devam Ediyor

18 Temmuz 2022

"Bilinmeyene Doğru" başlıklı grup sergisi, Varşova Modern Sanat Müzesi Video ve Film Koleksiyonu'ndan özel bir seçkiyle Salt Beyoğlu ve Salt Galata'da ziyaretçileriyle buluşmaya devam ediyor.

SALT’ın Beyoğlu ve Galata yapılarında ziyaretçilerle buluşan “Bilinmeyene Doğru” sergisi, 89 devrimleri ve Doğu Bloku’nun çözülüşüyle beraber, 1989 sonrası dünyada sanatın, yerleşik tarihsel ve kültürel anlatıları kırma, bilinenin ötesine, başka öznellik ve anlatılara alan açma potansiyeline odaklanıyor.


Varşova Modern Sanat Müzesi Video ve Film Koleksiyonu’ndan 2000’lerin başından günümüze uzanan bir seçki sunan "Bilinmeyene Doğru" Diane Severin Nguyen, Nathalie Djurberg, Agnieszka Polska, Józef Robakowski, Duncan Campbell, Deimantas Narkevičius, Shana Moulton, Jananne Al-Ani, Oleksiy Radinsky, Neil Cummings ve Marysia Lewandowska’nın işlerine yer veriyor. Adını, Deimantas Narkevičius’un, Berlin Duvarı’nın yıkılışının 20. yıl dönümü vesilesiyle ürettiği işinden alan sergi, eski Doğu Bloku’ndan günümüz Doğu Avrupa’sına uzanan bir toplumsal panorama da sunuyor.


SALT Beyoğlu’nun Forum, Kış Bahçesi ile ikinci ve üçüncü katlarına yayılan sergi, SALT Galata’daki Enthusiasts Archive (Müptelalar Arşivi) ile devam ediyor. SALT Galata, sergi kapsamında, Neil Cummings, Marysia Lewandowska’nın, 1989 öncesinde Polonya’daki amatör ve gayriresmî film kulüplerine ilişkin bu kapsamlı arşiv projesinden 10 filmlik bir seçkiye yer veriyor.


Salt Araştırma ve Programlar Direktörü Fatma Çolakoğlu ile Varşova Modern Sanat Müzesi Baş Küratörü Sebastian Cichocki tarafından programlanan ve Eda Sezgin’in iş birliğiyle hazırlanan “Bilinmeyene Doğru”, 14 Ağustos’a kadar sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.