Bill Fontana: İo’nun Yeni Sesi

16 Mart 2022

Bill Fontana’nın “İo’nun Yeni Sesi” başlıklı sergisi Arter’de ziyarete açıldı.

Arter’in “Sesli Dizi” serisi kapsamında Melih Fereli küratörlüğünde gerçekleşen beşinci sergisinde, Bill Fontana’nın "İo’nun Yeni Sesi" isimli ses/video yerleştirmesi dünya prömiyerini gerçekleştirdi.


Fontana’nın İstanbul Boğazı’nın çeşitli noktalarında ve Şerefiye (Theodosius) Sarnıcı ile Yerebatan (Bazilika) Sarnıcı’nda gerçekleştirdiği video ve ses kayıtlarını temel alan "İo’nun Yeni Sesi", sanatçının Türkiye’deki ilk kişisel sergisi. 

"İo’nun Yeni Sesi", Fontana’nın bir bölümü su altında olmak üzere, İstanbul Boğazı’nın çeşitli noktalarında, ayrıca Bizans döneminden kalan Şerefiye (Theodosius) Sarnıcı ve Yerebatan (Bazilika) Sarnıcı’nda gerçekleştirdiği video ve ses kayıtlarını temel alıyor. Fontana’nın 8 kanallı dijital kayıt cihazı, akustik mikrofonlar, hidrofonlar ve ivmeölçerlerden oluşan taşınabilir kayıt stüdyosu aracılığıyla İstanbul’da topladığı ses verilerinin “yeniden konumlandırılması”, bu seslerin gece hoparlörlerle Yerebatan Sarnıcı’nda yayınlanması yolu ile gerçekleştirildi. Böylece yapının devasa boşluğundan ve kubbelerinden çok çeşitli yankılar elde edilerek sanatçının “yeni(den) ses(lendirme)” adını verdiği bir yöntemle nihai kompozisyon olarak kaydedildi.

.


 

İzleyicinin zaman ve mekân algısını kuşatan bu etkileyici eser, serginin yapımı ve yapıtın Arter Koleksiyonu’na dahil edilmesi süreciyle ilgili finansman ihtiyacının tümünü karşılayan Grundig’in değerli katkılarıyla, Arter’in performans salonlarından Karbon’da izleyici ile buluşuyor.

Bill Fontana’nin “İo’nun Yeni Sesi” başlıklı sergisi, 4 Aralık 2022 tarihine dek ziyaretçileriyle buluşacak.